Önlemler sert tepkilerle karşılandı

Yunanistan'da, mali krizle mücadele çerçevesinde art arda alınan önlemler halkın ve muhalefet partilerinin şiddetli itirazlarına neden olurken, dün açıklanan yeni önlemlere karşı çıkan çok sayıda sektör çalışanı alınan kararlara tepki göstererek grev yapma kararı aldı.

Yayınlanma: 22.09.2011 - 11:38
Abone Ol google-news

Ülkenin en büyük iki sendikası Kamu Çalışanları Konfederasyonu (ADEDY) ve İşçi Sendikaları Federasyonu (GSEE), 5 Ekim'de devlet daireleri ve kamu kuruluşlarında 24 saatlik, 19 Ekim'de de kamu ve özel sektörde bir günlük genel grev yapacaklarını açıkladı. ADEDY ve GSEE'den yapılan açıklamada, memur ve işçilere belirtilen tarihlerde ülke çapında yapılacak protesto gösterilerine katılmaları çağrısında bulunuldu.

GSEE Başkanı Yannis Panagopulos yaptığı açıklamada, hükümete ve Troyka'ya karşı mücadelenin "ne kadar gerekirse o kadar süreceğini" belirtirken, ADEDY Genel Sekreteri İlias İlyopulos da iş yedeğine alınma önleminin memur ve işçiler için bir "idam mangası olduğunu" söyledi

Öte yandan, gümrükçülerle vergi daireleri çalışanları sendikaları da 27 ve 28 Eylül tarihlerinde 48 saatlik grev yapacaklarını açıkladı. Yapılan açıklamada, grev kararının, hükümetin, kamu kuruluşlarının birleştirilmesi kararı çerçevesinde devlet memurlarının iş yedeğine alınması ve işten çıkarılmalarını protesto amacıyla alındığı belirtilirken, 27 Eylül'de Maliye ve Ekonomi Bakanlıklarının önünde protesto gösterileri düzenleneceği bildirildi.

Bu arada, hükümetin yeni önlem kararlarına itiraz eden muhalefet partileri de halkın karşılığı olmayan ağır fedakarlıklara mecbur edildiğini belirtirken, uygulanan politikanın ülkedeki ekonomik durgunluğu daha da derinleştirdiğini kaydettiler.
 

Toplu ulaşım sektörü çalışanlarının grevi hayatı felç etti

Bu arada, Atina metrosu ile banliyö trenleri çalışanlarının hükümetin mali krize ilişkin reformlarını protesto etmek amacıyla başlattıkları 24 saatlik greve son anda belediye otobüsleri çalışanları ve taksicilerin de katılmasıyla başkent Atina'da hayat durma noktasına geldi.

Yunan medyası, otobüs, tramvay, metro, troleybüs, banliyö trenleri ve taksilerin çalışmaması nedeniyle iş yerlerine gidip gelmekte zorluk çeken halkın kaos yaşadığını belirttikleri haberlerinde, gün içinde kent merkezinde düzenleneceği açıklanan gösterilerin durumu daha da zorlaştıracağını duyurdular.

Haberlerde, ADEDY'nin kararıyla hava trafik kontrolörlerinin saat 12:30 ile 15:30 arasında gerçekleştirecekleri 3 saatlik iş bırakma eyleminin, iç ve dış hatlardaki uçak seferlerinde de aksamalara neden olacağı belirtildi.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler