Orhan Kemal ödülünün sahibi Zülfü Livaneli

''38. Orhan Kemal Roman Armağanı''na değer görülen ''Son Ada'' romanının yazarı Zülfü Livaneli'ye ödülü, törenle verildi.

02 Haziran 2009 Salı, 10:39
Abone Ol google-news

Yazar Orhan Kemal'in vefatının 39. yılı dolayısıyla Beyazıt'taki Orhan Kemal Kütüphanesi'nde düzenlenen törende, Orhan Kemal'in şiirlerinden örnekler okundu.

Törende konuşan yazar Yaşar Kemal, Orhan Kemal'i anlatmanın çok zor olduğunu, 39 yıl önce Orhan Kemal'i kaybettiklerini anımsatarak, O'nu anlatan bir kitap olmadığına dikkati çekti.

Orhan Kemal'in bugün Türkiye'nin değil, dünyanın da sayılı yazarlarından biri olduğunu vurgulayan Yaşar Kemal, sözlerine şöyle devam etti:
''Bir 'Murteza' eseri vardı ki eğer bu roman Fransız, Rus, İspanyol romanı olsaydı Donkişot kadar önemli bir kitap olurdu. Orhan Kemal'in değeri anlaşılmadı. Şikayetim var. Türkiye Yunus Emre, Evliya Çelebi, Karacaoğlan, Nazım Hikmet yaratmış bir ülke. Orhan Kemal'in değeri anlaşıldığı zaman Türkiye, Türkiye olur.''

Yaşar Kemal, Zülfü Livaneli'nin ''Orhan Kemal Roman Armağanı''na layık olduğunu dile getirerek, ''Orhan Kemal yaşasaydı Livaneli'nin son romanı için işte büyük bir roman diyebilirdi'' dedi.

Zülfü Livaneli de yazarlığın usta ve çırak ilişkisi içerisinde geliştiğini belirterek, kendi ve sonrasındaki kuşağın, edebi anlamda beslenebileceği yazarlar bulunması sebebiyle çok şanslı olduklarını söyledi.

Kendisinin Yaşar Kemal, Orhan Kemal, Sait Faik ve birçok yazardan beslendiğini dile getiren Livaneli, kitap delisi bir çocuk olarak sürekli kitap içerisinde büyüdüğünü anlattı.
Livaneli, ''Türkiye'de yazar olmak kolay iş değil. Hepimizin çektiği sıkıntılar var. Aslında edebiyat bir şifadır ve tedavidir'' diye konuştu.

Orhan Kemal Kütüphanesi Müdürü Ayten Şan da bir toplumun sorunlarının eğitimle çözülebileceğini anlatarak, Türkiye'de insan kaynağının halen tükenmediğini vurguladı.
Şan, Livaneli'nin romanının ödüle layık görülmesinin temel nedeninin, toplumsal sorunları gerçekçi bir bakış açısıyla fantastik olarak anlatması olduğunu bildirdi.
Konuşmaların ardından Zülfü Livaneli'ye ödülü yazar Yaşar Kemal tarafından verildi.