Ortadoğu Dörtlüsü'nden çağrı

Filistin ve İsrail arasında barışın sağlanması amacıyla ABD ve Rusya ile BM ve AB'nin oluşturduğu Ortadoğu Dörtlüsü, İsrail'e ''yeni yerleşimlerin ertelenmesi süresinin uzatılması'' çağrısında bulunurken, her iki tarafı ''doğrudan görüşmeleri sürdürmeye'' davet etti.

22 Eylül 2010 Çarşamba, 07:47
Abone Ol google-news

ABD'nin girişimiyle 2 Eylül'de tekrar başlatılan ve taraflar arasındaki sorunların önemli bölümünün yıl içinde çözülmesini amaçlayan İsrail-Filistin doğrudan görüşmeleri, son olarak İsrail tarafının ''30 Eylül'e kadar uzatılan yerleşimlerin ertelenmesi sürecinin uzatılmayacağı'', Filistin tarafının ise ''yerleşimlerin tekrar başlaması durumunda doğrudan görüşmelerden çekilecekleri'' yönündeki açıklamaları üzerine çıkmaza girmişti.

Ortadoğu Dörtlüsü'nün konuyla ilgili sonuç kararında, ''İsrail'in Kasım ayında aldığı yerleşimlerin ertelenmesi kararının olumlu etkisi bulunduğu'' ifade edilerek, ''ertelemenin uzatılması'' çağrısında bulunuldu. Sonuç kararında ayrıca, ''Dörtlü, tarafları çözüm yolu bulmak için birlikte çalışmaya teşvik eder ve görüşmelerin sürdürülmesi çağrısında bulunur'' denildi.

Taraflar arasında çözülecek konular arasında, özellikle son dönemde İsrail'in işgali altındaki bölgelerde Yahudi yerleşim yerlerinin kurulması öncelikli olarak yer alıyor. Örnek olarak İsrail, 1967 savaşından sonra işgal ettiği Batı Şeria'da Yahudi yerleşimleri kurmaya başlamış, Filistinlilerin kabul etmediği bu yerleşimler Uluslararası Adalet Divanı tarafından da yasadışı kabul edilmişti.

Kudüs'ün statüsü, İsrail'in işgal ettiği bölgelerdeki evlerini terketmek zorunda kalan Filistinli mültecilerin durumu, Filistin devletinin sınırları, güvenliğin sağlanması gibi konular da kalıcı barış için tarafların anlaşmaya varması gereken önemli sorunlar arasında bulunuyor.