Perez'den ''hodri meydan''

Kıbrıs Rum kesiminde bulunan İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'la görüştü. Görüşmenin gündeminde Kıbrıs ve Ortadoğu sorunu dışında, doğalgaz, Türkiye'nin bu konudaki tavrı ve Güney Kıbrıs ile İsrail'in doğalgaz konusundaki muhtemel işbirliği konuları vardı.

03 Kasım 2011 Perşembe, 07:59
Abone Ol google-news

Rum radyosunun haberine göre, Perez, görüşme ve anlaşmanın ardından yaptığı açıklamalarda, Kıbrıs Rum kesimi ve İsrail'in doğalgaz konusunu uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde ele alacaklarını belirterek, İsrail ve Rum tarafının doğal gazı kimsenin elinden almadığını, başkalarının da bu doğalgazı kendi ellerine almasını kabul etmediklerini ifade etti.
 

Perez'den ''hodri meydan''

Doğalgazı, ortak yarar sağlama yönünde kullanacaklarını kaydeden Perez, iki ülkenin ''münhasır ekonomik bölgesi''ndeki doğal gaz yataklarında tasarruf hakkının Rum tarafı ve İsrail'de olduğunu savunarak, Rum radyosunun ifadesiyle ''hodri meydan'' dedi.

Müşterek ekonomik çıkarın, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin daha da gelişmesine katkıda bulunabileceğini belirterek, İsrail ve Rum tarafının doğalgaz yataklarını uluslararası hukuka saygı temelinde faydalı ve barışçı şekilde kullanmaları gerektiğini söyleyen Perez, bulunacak doğalgaz yataklarının tüm bölge halklarının yararına olacak bir sıçrama tahtası olması gerektiğini kaydetti.

Perez, doğalgazın siyasi çıkarlar uğruna baskı unsuru olarak kullanılmaması gerektiğini ifade etti.

Rum tarafı ile İsrail ilişkilerindeki ilerlemenin ''fevkalade büyük'' olduğunu dile getiren Perez, iki taraf arasındaki ilişkilerin askeri güç temelinde değil barışçı zeminde olduğunu belirtti.

 

Türkiye'nin tavrına ilişkin

Rum tarafının petrol ve doğalgaz girişimlerine yönelik Türkiye'nin tavrıyla ilgili bir soru üzerine Perez, ''devletlerarası ilişkilerin uluslararası hukuk temelinde yer aldığını ve her devletin uluslararası hukuka saygılı olması gerektiğini'' ifade etti. Perez, ''İsrail ne kimseyi tehdit edecek, ne de kimseden tehdit kabul edecek'' dedi.

İsrail Cumhurbaşkanı Perez, temasları kapsamında, Rum Başpiskopos 2. Hrisostomos ve Rum meclis başkanı Yannakis Omiro ve ana muhalefet Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) Başkanı Nikos Anastasiades ile de görüşecek.

Perez'e ziyaretinde, İsrail resmi heyetinin yanı sıra İsrail doğalgaz şirketi olan ve Rum tarafı adına sondaj çalışması yapan Noble şirketi ile anlaşması olan Delek şirketinin üst düzey yöneticileri de eşlik ediyor.

İlk kez, bir İsrail Cumhurbaşkanı Rum tarafını ziyaret ediyor. Rum yönetimi, Perez'in ziyaretine büyük önem veriyor.

Perez'in ziyaretinin, Kıbrıs konusunda New York'da yapılan üçlü görüşmeyi Rum tarafında gölgede bırakması bekleniyor.

 

Hristofyas'ın açıklaması

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon (petrol ve doğalgaz) rezervlerinin Rum tarafı ile İsrail arasında ''yeni işbirliği alanları açtığını'' söyledi.

Rum radyosunun haberine göre, Hristofyas, Kıbrıs Rum kesiminde bulunan İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, hidrokarbon rezervlerinin iki ülke arasında yeni işbirliği alanları açtığını ifade ederek, ''Rezervlerin Kıbrıs ve İsrail halklarının refahı, ayrıca bölgede barışın yerleşmesi için mümkün olan en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini'' kaydetti.

Rum yönetiminin, ''12. parsel''de sondaja başlamasına ilişkin kararının uluslararası hukuka dayandığını savunan Hristofyas, ''Türkiye'nin tepkisinin kabul edilebilir olmadığını ve uluslararası hukukun dışında olduğunu'' iddia etti.

''AB'nin bölgedeki tüm devletlerle ilişkileriyle ilgili'' iki ülke arasında ortak komite kurulması yönünde Perez tarafından yapılan öneriyi kabul ettiklerini bildiren Hristofyas, ''bu konudaki çalışmaların AB Dönem Başkanlığını devralmadan tamamlanmasını'' diledi.

Kıbrıs müzakere süreci hakkında Perez'i bilgilendirdiğini de belirten Hristofyas, Ortadoğu'yla ilgili konularda da görüş alışverişinde bulunduklarını sözlerine ekledi.