Pervin Buldan hakkında 2008'de yaptığı bir konuşma nedeniyle 2 yıl hapis istemi

HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan hakkında, Demokratik Toplum Partisi tarafından düzenlenen bir toplantıdaki konuşması sırasında "Suçu ve Suçluyu Övmek" suçunu işlediği gerekçesiyle 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

22 Kasım 2016 Salı, 15:49
Abone Ol google-news

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan'ın 19 Ekim 2008 tarihinde Kadıköy İskele Meydanı'nda Demokratik Toplum Partisi (DTP) tarafından düzenlenen "Ne Ergenekon, Ne AKP, çözüm işçilerinin birliği halkların kardeşliğinde" konulu bir toplantıya katıldığı belirtildi. Buldan'ın toplantıda yaptığı konuşmasında PKK lideri Abdullah Öcalan'ı övdüğü ifade edilen iddianamede, "Suçu ve Suçluyu Övmek" suçunu işlediği öne sürüldü.

2 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ 

İddianamede, "Buldan'ın ifadesinin alınması bakımından ikamet adresine ve iş yeri adresine çağrı kağıdı çıkarıldığı, usulüne uygun tebliğe rağmen ifade vermediği ve bu şekilde şüphelinin savunma hakkında vazgeçtiğinin kabul edildiği" belirtildi. Pervin Buldan hakkında "Suçu ve Suçluyu Övmek" suçundan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Buldan'ın yargılanmasına önümüzdeki günlerde Anadolu 34. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlanacak.