Polisten göstericilere ateş: 25 ölü

Yemen'in başkenti Sana'da güvenlik güçlerinin yönetim karşıtı protesto gösterisi düzenleyenlerin üzerine ateş açtığı bildirildi. Yemen İçişleri Bakanı Muttahar El Masri, ülkede güvenlik güçlerinin göstericilere açtığı ateşte ölenlerin sayısının 25 olduğunu açıkladı.

18 Mart 2011 Cuma, 10:33
Abone Ol google-news

Yemen'in başkenti Sana'da on binlerce kişi yönetim karşıtı protesto için toplandı.

Hastane kaynakları, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in görevden gitmesini isteyen göstericilere açılan ateş sonucu 30 kişinin öldüğünü, 100'den fazla kişinin yaralandığını belirtti. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in 32 yıllık iktidarına son vermesini isteyen göstericiler toplanırken, yüzlerce polisin başkent sokaklarında devriye gezdiği, devlet başkanlığı, bakanlıklar ve iktidar partisinin genel merkezinin çevresinde elit birliklerin takviye yaptığı belirtildi.

Yemen muhalefeti, yönetim karşıtı protestolarda onlarca göstericinin öldürülmesinden sonra hükümetle karşılıklı uzlaşmaya varmanın artık mümkün olmadığını bildirdi.

Yemen genelinde protestocular bir aydan uzun süredir gösteriler yapıyor. Hükümet güçleri, göstericilere gerçek ve plastik mermiler, sopalar, göz yaşartıcı gaz, bıçaklar ve taşlarla müdahale etmesine rağmen, protestocular Salih gidinceye kadar gösterilere son vermeyeceklerini söylüyorlar.

El Masri, yönetim karşıtı göstericilere açılan ateşte 25 kişinin vurularak öldüğünü belirterek, ülkede durumun daha da kötüleşmesinin önlenmesi için sokağa çıkma yasağı ve diğer önlemlerin hala değerlendirildiğini söyledi.

Hastane kaynakları, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in görevden ayrılmasını isteyen göstericilere açılan ateşte 41 kişinin öldüğünü belirtmişti.