Prof. Sakarya eylülü işaret etti: Yüzde 75’i aşılanmazsa, kasım-aralık ayları kâbus olacak

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, "Eylül ayına kadar toplumun yüzde 75’i aşılanmazsa, yapılan tüm aşılamalar boşa gidecek, üzülerek söylüyorum kasım –aralık ayları kâbus ayı olacak" uyarısında bulundu.

20 Mayıs 2021 Perşembe, 17:13
Prof. Sakarya eylülü işaret etti: Yüzde 75’i aşılanmazsa, kasım-aralık ayları kâbus olacak
Abone Ol google-news

Açık havada bulaş riskinin yüzde 10-20 arasında değiştiğine dikkat çeken Sakarya, "İnsanların açık alanda dolaşabilmeleri ve açık alanda kalabilmelerinin olanağı sağlanmalı. Hafta sonu ya da gece 21.00’den sonra sokağa çıkma yasağı uygulanmasının bir anlamı yok"  dedi.

"KASIM-ARALIK AYLARINDA KÂBUSU YAŞAYACAĞIZ"

Covid-19 nedeniyle yaşanan süreç hakkında açıklama yapan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, eskiden bulaş riskini azaltmak için sosyal mesafe riskinin 1,5 metre olarak tanımlandığını, şu an Türkiye’de etkin olan İngiliz mutantının kişiyi 2 metre mesafede enfekte edebildiğini söyledi.

Prof. Dr. Sakarya şu ifadeleri kullandı: Yoğun bakımda ve servislerde tedavi gören 60-65 yaş grubu hastamız yok. Şu an genelde 40 yaş ve çocuklar var. Aşılamanın Ocak – Şubat aylarında başladığını düşünecek olursak, eğer Eylül ayına kadar toplumun yüzde 75’i aşılanmazsa, şimdiye kadar yapılan tüm aşılamalar boşa gidecek ve üzülerek söylüyorum kasım-aralık aylarında kâbusu yaşayacağız.

"HAFTASONU VEYA GECE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULAMASININ ANLAMI YOK"

Bu mutantın bazı özellikleri var. Eskiden bulaş riskini azaltmak için gereken sosyal mesafenin 1,5 metre olduğu ifade ediliyordu. Artık virüsün kişiyi enfekte etmesi için 2 metre yeterli. Bu nedenle kişiler, alışveriş merkezlerinde ya da işyerlerinde kolaylıkla enfekte olabilir. Açık havada ise bulaş riskinin yüzde 10-20’lerde olduğu, kapalı alanda ise yüzde 80-90 civarında olduğu belirtiliyordu. Şu an açık havada bulaş riskinin yüzde 1’in altında olduğu kanıtlandı. Hafta sonu ya da gece 21.00’den sonra sokağa çıkma yasağı uygulanmasının bir anlamı yok. Virüs hafta sonu ya da o saatten sonra uyku moduna geçmiyor.

"YENİ MUTASYONLAR OLURSA AŞILAMA ÖNLEMLERİ BOŞA GİDECEK"

Şunu söyleyebilirim ki, aşılanmış popülasyonun hiç biri hasta olarak yatmıyor. Geçtiğimiz Kasım – Aralık ayında hastaneleri dolduran 60-65 yaş grubundaki hastalar artık yok. Serviste ve yoğun bakımda yatan hastaların yaş ortalaması 40. Hatta bebekler ve çocuklar yatıyor. Demek ki aşı işe yarıyor. Bu nedenle çok hızlı bir şekilde aşılamaya geçemiz lazım. İşin kötüsü, biz zaman kaybederken, yeni gelişen mutasyonlar, aşı kaçağı mutasyonlar olursa tüm aşılama önlemleri boşa gidecek.

"YÜZDE 75 AŞILAMAYA ÇIKAMAZSAK..."

2000-2005 yılına kadar dünyanın en büyük hayvan aşı üreticisi olan ülke Türkiye’ydi. Biz bu teknolojiye sahiptik ve ne yazık ki şu an aşı yapamıyoruz. Tahminim yaz aylarını geçtiğimiz yaz ayı gibi geçireceğiz. Ancak Eylül – Ekim aylarına kadar yüzde 75 aşılamaya çıkamazsak, Kasım –Aralık ayı kabus ayları olacak. Daha da kötüsü, Ocak – Şubat aylarında aşılarını olan kişilerin de aşıları boşa gidecek. Bu nedenle aşılama işini mutlaka yapmamız gerekiyor.