Putin’den Navalni ve Sovyetler açıklaması

Rusya Devlet Başkanı Putin, bazı güçlerin Navalni’yi ülkesinde özellikle sosyo-ekonomik durumun iyi olmadığı bugünlerde kullandığını söyledi. Putin açıklamasında Sovyetler Birliği’ne de değinerek, ‘dünyadaki gerilimi azaltma bahanesiyle Rusya, eski Sovyet ülkelerinden çıkarılmaya çalışılacak’ dedi.

14 Şubat 2021 Pazar, 09:40
Putin’den Navalni ve Sovyetler  açıklaması
Abone Ol google-news

Putin, Rusya’daki protesto gösterileriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Rossiya 24’te yayınlanan açıklamada Putin, isim vermeden “figüran” olarak nitelendiren Putin, bazı güçlerin Navalnıy’ı ülkesinde özellikle sosyo-ekonomik durumun iyi olmadığı bugünlerde kullandığını söyledi.

Putin, "Tüm dünyada olduğu gibi Rusya’da gelir düzeyi dahil içinde yaşadıkları koşullarla ilgili olarak insanların yorgun, hoşnutsuz ve öfkesinin birikmiş olduğu bir zamanda bu figüranı kullanıyorlar" dedi.

AŞI BATI’YI ÖFKELENDİRDİ

Rusya’nın geliştirdiği koronavirüs aşısı ve yeni silahların Batı’yı öfkelendirdiğini anlatan Putin, Batı’nın Rusya’ya karşı çevreleme politikası güttüğünü bildirdi. Putin, bu yüzden potansiyel düşmanların kendi çıkarları için iktidar hırsı olanları Rusya’ya karşı kullandığını dile getirdi.

''RUSYA’NIN ESKİ SOVYET ÜLKELERİNDE ETKİSİ ARTIYOR''

Göreve geldikten bir süre sonra ülkesinde durumun istikrara kavuşmaya başlamasıyla Rusya’ya karşı çevreleme politikasının başladığını anlatan Putin, ülkesinin güçlenmesiyle bu politikaların daha güçlü sürdürüldüğüne işaret etti.

Eski Sovyet ülkelerindeki Rusya’nın son yıllarda artan etkisinin endişeye neden olduğuna işaret eden Putin, "Ne olursa olsun, tüm zorluklarla birlikte eski Sovyet ülkelerinde etkimiz artıyor. Sovyetler Birliği dağılırken tüm sonuçlarıyla birlikte bağımsız devletlerin oluşumunu anlamalıydılar” ifadelerini kullandı.

Putin, dünyadaki gerilimi azaltma bahanesiyle Rusya’nın eski Sovyet ülkelerinden çıkarılmaya çalışılacağını vurguladı.