Rehineler çok zor durumda

Somalili korsanlar tarafından 12 Kasım'da kaçırılan Karagöl gemisinin hâla rehin tutulan mürettebatı, çok zor durumda. Yakınlarına yazdıkları mektupta içinde bulundukları şartları anlatan rehineler, korsanların kendilerine çok kötü davranmaya başladıklarını belirttiler.

07 Ocak 2009 Çarşamba, 11:12
Abone Ol google-news

Somali yakınlarında 12 Kasım'da kaçırılan Karagöl gemisinde hâla rehin durumda bulunan mürettebat, içinde bulundukları durumu anlatan bir mektup kaleme aldı ve birkaç günlük yakıt ve yiyeceklerinin bulunduğunu duyurdu. Mürettebat korsanların kendilerine yönelik kötü davranışlarından da yakındı.

Karagöl mürettebatı yakınlarına gönderdikleri mektupta, yaklaşık iki ay önce bulundukları geminin kaçırıldığını, birkaç günlük yakıt ve kumanyaları kaldığını belirtti. Mürettebat gemi sahibi şirketin kendileriyle daha yakından ilgilenmesini beklediklerini kaydettiler.

Mektupta, Karagöl gemisinde en geç 10 ocak tarihinde yakıtın tamamen biteceği ve jeneratörün çalışmayacağı, elektrikle ilgili hiç bir işlem yapılamayacağı bildirildi.

Gemideki kumanyanın korsanlar tarafından da kullanıldığı bu yüzden hızla tükendiği, hafta sonunda ellerinde kumanya kalmayacağı ifade edilen mektupta, korsanların silahlı tehdidinin sürdüğüne de değinildi.

Korsanların yiyecek ve su kısıtlamasına gittiği belirtilen mektupta gemi personelinin sağlık durumunun da günden güne bozulmakta olduğu belirtildi. Mektup "Durumumuz ciddi olup elimizdeki tüm imkanlar tükenmiştir" cümlesiyle sona erdi.