Rusya'nın gözaltına aldığı Ukraynalı konsolos hakkında yeni gelişme

Rusya Federal Güvenlik Servisinin (FSB), Ukrayna'nın St. Petersburg Konsolosu Aleksandr Sosonyuk'u gözaltına aldığını açıkladı. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, "Diplomat şu anda Ukrayna diplomatik kurumunda" açıklamasında bulundu.

17 Nisan 2021 Cumartesi, 12:59
Rusya'nın gözaltına aldığı Ukraynalı konsolos hakkında yeni gelişme
Abone Ol google-news

Rusya’da FSB, Ukrayna’nın St. Petersburg Konsolosu Aleksandr Sosonyuk’u gözaltına aldı. TASS’ta yer alan habere göre FBS’den yapılan açıklamada, “Federal Güvenlik Servisi, Ukrayna'nın St. Petersburg Konsolosu olan Ukraynalı diplomat Aleksandr Sosonyuk'u, Rus kolluk kuvvetleri ve FSB'nin veri gizli belgeler temin ettiği gerekçesiyle gözaltına aldı” denildi. FSB, Sosonyuk’un bu faaliyetlerinin bir diplomatik çalışanın statüsüne aykırı olduğunu ve Rusya Federasyonu'na karşı ‘düşmanca’ olduğunu duyurdu.

"UKRAYNA: DİPLOMAT ŞU ANDA KURUMDA"

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, Rusya’da FSB tarafından gözaltına alınan Aleksandr Sosonyuk’a ilişkin yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın olaya ilişkin kapsamlı bir yanıt verme hazırlığında olduğun söyledi. Nikolenko, "Rusya'nın istikrarsızlaştırıcı eylemlerinde başka bir provokasyon. Rus kolluk kuvvetleri, St. Petersburg'daki Ukrayna Başkonsolosluğu'nun bir çalışanını gözaltına aldı. Diplomat şu anda Ukrayna diplomatik kurumunda" dedi.