Putin'den ABD Başkanı Biden'ın sözlerine yanıt: "Aynaya bakmak gibidir"

ABD Başkanı Joe Biden’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında ‘katil’ ifadesini kullanmasıyla ilgili Kremlin'den açıklama geldi. Putin ise Biden'ın sözleriyle ilgili "Başka bir ülkeyi, devleti, halkı ya da kişileri değerlendirmek aynaya bakmak gibidir" ifadesini kullandı.

18 Mart 2021 Perşembe, 13:23
Putin'den ABD Başkanı Biden'ın sözlerine yanıt:
Abone Ol google-news

ABD Başkanı Joe Biden'ın, Rusya Devlet Başkanı Putin'in "katil" olduğunu ve ABD seçimlerine müdahale ettiği için "bedel ödeyeceğini" söylemesinin ardından yaşanan gerilim sürüyor.  

Söz konusu açıklamalara tepki verirken çok ayrıntıya girmeyeceğini söyleyen Peskov, "Sadece şunu söyleyebilirim ki; Biden’ın (Putin hakkındaki) sözleri çok kötü. ABD’ye yönelik yaklaşımlarımızı analiz edeceğiz. Moskova’ya davet edilen Büyükelçimizle istişarelerle birlikte önümüzdeki dönem bunu yapacağız" ifadesini kullandı.

TARİHTE BENZERİ GÖRÜLMEDİ

Biden’ın Putin hakkında yaptığı açıklamaların tarihte benzerinin görülmediğine dikkati çeken Peskov, "Biden, ülkemizle ilişkileri kesinlikle iyileştirmek istemiyor" dedi.

Moskova’nın Biden’ın açıklamalarına misilleme yapmayacağına işaret eden Peskov, bu tür açıklamaların ikili ilişkilerin dinamiklerini etkileyeceğinin altını çizdi.

PUTİN: "ONA SAĞLIKLAR DİLERİM"

Biden’ın büyük yankı uyandıran sözlerine bugün yanıt veren Rusya lideri Putin, "Amerikan meslektaşımın açıklamalarına gelince, söylediği gibi şahsen tanışıyoruz. Ona ne mi derdim? ’Sağlığınız yerinde olsun’ derdim. Ona sağlıklar diliyorum" ifadelerini kullandı.

"İroni ya da şaka yapmıyorum" diyen Putin, "Her ülkenin geçmişinde çok ağır, dramatik ve kanlı olaylar görülmüştür. Ancak başka insanları değerlendirdiğimizde, hatta başka ülkeleri veya halkları değerlendirdiğimizde, aslında her zaman aynaya bakar gibi oluruz, her zaman kendimizi görürüz. Yani karşı tarafa, esasında olduğumuz şeyi yükleriz” şeklinde konuştu.

Putin, ABD’nin Rusya’nın çıkarlarını hesaba katması gerekeceğini vurgulayarak, "ABD yönetimi genel olarak bizimle belirli ilişkiler kurmaya çalışıyor, ancak yalnızca kendi çıkarlarına ve kendi koşullarına göre olan alanlarda. Aynı olduğumuzu düşünmelerine rağmen biz farklı insanlarız. Farklı genetik, kültürel ve ahlaki kodlarımız var" dedi.

"Gelişimimizi engellemeye yönelik tüm girişimlere rağmen bununla yaşamak zorunda kalacaklar" diyen Putin, "Yaptırımlar ve hakaretler ne olursa olsun, bununla yaşamak zorunda kalacaklar" ifadelerini kullandı. 

Biden, ABC News'ten George Stephanopoulos ile gerçekleştirdiği demecinde raporu değerlendirirken, “Vladimir Putin'in bir "katil" olduğunu ve ABD seçimlerine müdahale ettiği için "bir bedel ödeyeceğini" söylemişti.