Sarkozy ve Merkel: Uyarıyı dikkate alacağız

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un (S&P) Avro Bölgesi üyesi 15 ülkenin kredi notlarını düşürebileceği uyarısını ''dikkate alacaklarını'' bildirdi.

06 Aralık 2011 Salı, 10:23
Abone Ol google-news

Sarkozy ve Merkel, S&P'nin uyarısından sonra yaptıkları ortak açıklamada, ''Almanya ve Fransa'nın, birlikte aldıkları kararın büyüme, rekabet edebilirlik ve istikrarı desteklemek için Avro Bölgesi'nin idaresini güçlendireceğini tekrar teyit ettiğini'' bildirdi.

Açıklamada, ''Fransa ve Almanya'nın, Avro Bölgesi'nin istikrarını sağlamak için Avrupalı kuruluşlar ve ortaklarıyla işbirliği içinde gerekli her türlü önlemi almada kararlı ve tam dayanışma içinde olduğu'' vurgulandı.

Fransa Maliye Bakanı Francois Baroin de S&P'nin, Sarkozy ve Merkel'in dün yaptıkları ortak açıklamayı dikkate almadığını, Fransa'nın daha önce duyurduğu tasarruf önlemleri paketini genişletme planı bulunmadığını söyledi.

S&P'nin Avro Bölgesi üyesi 15 ülkenin kredi notlarını düşürebileceği uyarısı, cuma günü düzenlenecek Avrupa Birliği (AB) zirvesinde borç krizini çözmek için radikal adımlar atması konusunda AB liderleri üzerindeki baskıyı artıracak.

Sarkozy ve Merkel, dün Paris'te görüştükten sonra yaptıkları açıklamada, fazla harcama yapan ülkeleri sıkı kontrol altında tutmak amacıyla AB anlaşmasında değişiklik yapılmasını istediklerini söylemişti.

İki lider, planlarının, Avro Bölgesi'nde bütçe açıkları gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 3'ünü geçen ülkelere otomatik yaptırımı ve zor durumdaki Avro Bölgesi ülkeleri için daimi kurtarma fonu Avrupa İstikrar Mekanizmasının (ESM) devreye sokulmasının tarihinin erkene alınmasını kapsadığını belirtmişti.
 

S&P'nin kararı

S&P, dün, AB liderlerinin cuma günü düzenlenecek zirvede Avrupa'nın borç krizini nasıl çözecekleri konusunda ikna edici bir anlaşmaya varamaması halinde Avro Bölgesi üyesi 15 ülkenin kredi notlarını düşürebileceği uyarısında bulundu.

Kuruluş, ABD'de piyasalar kapandıktan sonra yaptığı açıklamada, Avro Bölgesi'nin kötüleşen borç krizinin bölgenin güçlü ülkelerini etkilediğine dikkat çekerek, kredi notu ''AAA'' olan Almanya, Lüksemburg, Avusturya, Finlandiya, Fransa ve Hollanda dahil 15 ülkenin uzun vadeli kredi notlarını muhtemel indirim için negatif izlemeye aldığını belirtti.
Avro Bölgesi ülkelerinin kredi notlarıyla ilgili aldığı karara, Avro Bölgesinde son haftalarda artan sistemik gerginliği ve bölgede diğer bir resesyon riskinin artmasını gerekçe gösteren S&P, 15 ülkenin kredi notlarını izleme sürecini AB zirvesinden sonra ''mümkün olan en kısa sürede'' tamamlayacağını kaydetti.

''Piyasa güveninin derhal nasıl sağlanacağı ve uzun vadede Avro Bölgesi üyeleri arasında büyük ekonomik, finansal ve mali yakınlaşmanın nasıl başarılacağı konusunda Avrupalı siyasetçiler arasında devam eden anlaşmazlıklara'' işaret eden S&P, Avusturya, Belçika, Finlandiya, Almanya, Hollanda ve Lüksemburg'un kredi notlarının bir kademe ve uzun vadeli kredi notu ''AAA'' olan Fransa dahil diğer ülkelerin kredi notlarının iki kademe düşürülebileceğini bildirdi.

Avro Bölgesi'nin diğer iki üyesinden Kıbrıs Rum kesiminin kredi notu izleme altında bulunurken, Yunanistan'ın kredi notu ise ''CC'' ile ''çöp'' (junk) seviyesinde.