Sarkozy’den Obama’ya: Türkiye’yi neden AB’ye almadığımızı anladın mı?

Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Brüksel’de verdiği konferansta ABD Başkanı Baracak Obama ile Türkiye üzerine yaptığı bir konuşmayı paylaştı. Obama’nın 'Türkiye’yi neden Avrupa Birliği’ne almıyorsunuz?' sorusuna Sarkozy, 'Mantıklı davranıyoruz' cevabını verdiğini belirtti.

07 Ocak 2016 Perşembe, 14:43
Abone Ol google-news

Yeni Flaman İttifakı (N-VA) partisinin davetlisi olarak Belçika’da bir konferans veren eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, ABD Başkanı Barack Obama ile aralarında geçen bir konuşmayı paylaştı. Sarkozy, Obama’nın Normandia ziyaretinde kendisine, "Neden Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne almıyorsunuz?" diye sorduğunu belirtti. Sarkozy, Oabama’ya cevap olarak ise "Değerli dostum Obama, bir tarafınızda Atlantik diğer tarafınızda Pasifik var. Kimse binlerce kilometreyi aşıp da topraklarınıza giremez. Kuzeyiniz de de kutuplar var. Oradan da kimse gelemez. Tek sınırınız Meksika ve oraya da yüzlerce kilometre dikenli tellerle çevirdiniz. Şimdi Türkiye’yi neden almadığımızı anlıyor musun?" diye sorduğunu belirtti. Sarkozy, Türkiye’yi AB’ye almamalarının sadece mantıki sebeplere dayalı olduğunu söylediğini de aktardı.

Sarkozy, Türkiye’nin AB üyeliğine açık şekilde karşı çıktığını da hatırlatırken. AB’nin mülteciler üzerinden pazarlık yaparak Türkiye ile ilişkileri yeniden geliştirmesine de tepki gösterdi ve "Üyelik için her türlü şantajı reddediyorum." dedi. Müzakerelerde yeni fasıl açılmasını da eleştiren Sarkozy, "Türkiye güvenli ülkeler listesinde değil ve biz parasal politikalar faslını müzakerelere açıyoruz, bunun hiçbir mantığı yok." şeklinde konuştu.

Nicolas Sarkozy, Schengen bölgesinin iflas ettiğini ve yeni bir mülteci politikasının geliştirilmesi gerektiğini de savundu.

Sarkozy’nin cumhurbaşkanı olduğu dönemde, Türkiye AB müzakere sürecinde bazı fasıllar siyasi sebeplerden dolayı bloke edilmişti. Cumhurbaşkanı Hollande ise 6 fasıldan ikisine yeşil ışık yakmış ve bu şekilde 23. ve 17. fasıllar müzakerelere açılmıştı.