Selahattin Demirtaş'tan, Meral Akşener'in "kahvaltı" cevabı hakkında ilk yorum

Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahatttin Demirtaş'tan, "Dışarıda olsaydım bir sabah Başak ile birlikte Meral Hanım’ın kapısını çalar ve 'Kahvaltıya geldik' derdim" sözüne, "Kan davalınız bile olsa kapınızı çaldığı zaman içeri alırsınız" diye yanıt veren İYİ Parti lideri Meral Akşener'e yanıt geldi. Demirtaş, "Ben ahlaki duruşumu, iyi niyetimi ve vicdanı duruşumu ortaya koydum" dedi.

09 Eylül 2020 Çarşamba, 09:38
Selahattin Demirtaş'tan, Meral Akşener'in
Abone Ol google-news

Halk TV'de Gürkan Hacır'ın sunduğu Şimdiki Zaman Siyaset programında gazeteciler İsmail Saymaz, Elfin Tataroğlu ve Barış Yarkadaş gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yarkadaş, Başak Demirtaş'la geçekleştirdiği telefon görüşmesine ilişkin notları ile Muharrem İnce'nin kadrosunu ne zaman açıklayacağını ve kadrosunda olacağı konuşulan isimleri paylaştı.

Yarkadaş'ın aktardığına göre; Demirtaş'ın hakkında bir gazetede yer alan "Yeni parti kuracak" iddialarıyla ilgili Başak Demirtaş'tan açıklama geldi. Başak Demirtaş, "Selahattin bir parti kursaydı, sanırım benim de haberim olurdu" dedi.

Barış Yarkadaş, Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş ve Demirtaş'ın yakın çevresinden edindiği son kulisleri Halk TV'de şu sözlerle anlattı:

"Selahattin Demirtaş, Medyascope TV'den Ruşen Çakır'a bir röportaj verdi. Ruşen Çakır'a verdiği röportajda 'Aslında bir sabah eşim Başak'ı da alıp, Meral Hanım'ın evine kahvaltıya gitmek isterdim' dedi. O röportajda sadece Meral Hanım ile ilgili kahvaltı isteğinin yanı sıra Recep Tayyip Erdoğan'la olan bir anektodunu da anlattı. 'Tayyip Bey, açılım görüşmelerinde bile bize karşı hem ketum davrandı. Halbuki insan olarak oturup konuşabilme şansınız olsaydı. Birbirimizi iyi tanısaydık. Birbirimizle insanı yanlarımızı paylaşabilseydik. Belki Türkiye'de birçok şey çözülebilirdi' dedi. Bu röportaj önceki akşam geç saatlerde yayınlandı.

Sabah saatlerinde de Meral Hanım ile ilgili kısmı İsmail Küçükkaya'nın Fox TV'deki programında gündeme geldi. Ve Meral Hanım benim hiç tasvip etmediğim bir cevap verdi. İsmail Küçükkaya, Selahattin Demirtaş'ın kahvaltıya ilişkin söylemini dile getirince Meral Hanım tabi ki kendi seçmen tabanını da düşünerek, 'Güneydoğu'da bir gelenek vardır. Bir kan davası da olsa, insanlar birbirine misafirliğe geldiğinde yenilir içilir. Kapıdan uğurlanır. O kan davası devam eder' dedi. Bu bir siyasetçinin vereceği cevap değildir.

Siyasette bu kan laflarının çok konuşulmasından yana değilim. Ama Meral Hanım'ın söylemi doğru değildi. Ben önce HDP'lilere daha sonra Selahattin Demirtaş'a yakın isimlere sordum. Dedim ki; Siz Meral Hanım'ın cevabını nasıl değerlendiriyorsunuz?

DEMİRTAŞ'A YAKIN İSİMLER DEĞERLENDİRDİ

Çok ihtiyatlı ve iyimser yaklaştılar. Selahattin Demirtaş'a yakın olan kişiler... Dediler ki, 'Meral Hanım çok erken saatlerde yayına gitti. Çok erken saatlerde yayına gittiği için röportajın arkasını önünü inceleme fırsatı bulamadı. İsmail Küçükkaya kendisine o soruyu sorduğunda. Spontan bir cevap verdi. Eminiz ki bugün yeniden sorulsa belki de daha farklı bir cevap verir.'

İyi niyetli davranmak istiyorlar. Çünkü, Selahattin Demirtaş'ın yazdığı iki yazının Türk siyasetinde etki yarattığını özellikle 'Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ve Bir İttifak Modeli' yazılarıyla.... Bu etkiyi kırmak ve 31 Mart'taki etkisini de kırmak için Selahattin Demirtaş'a yönelik bazı medya kuruluşlarınca bir etkisizleştirme ve itibarsızlaştırma operasyonunun başladığını da söylediler.

DEMİRTAŞ PARTİ Mİ KURUYOR?

Selahattin Demirtaş'a yakın kişilere şunu şordum: Selahattin Demirtaş parti kuracak mı? dedim.

Dedikleri şu, 'Selahattin Demirtaş'ın bir parti kurma girişimi ve parti kurma düşüncesi yok. Bu laflar Demirtaş ile HDP'nin arasını açmaya, Demirtaş'a sevgi saygı duyan HDP tabanının kafasını karıştırmaya. Ve özellikle Demirtaş'ın yazdığı Duvar Gazetesi'nde yayınlanan son iki yazının da etkisini ortadan kaldırmaya yönelik bir operasyondur.'

DEMİRTAŞ'IN SAĞLIK DURUMUNA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Sonra ben Başak Demirtaş'ı aradım. Neden aradım? Bugün Başak Demirtaş, Selahattin Demirtaş ile 10 dakikalık bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Başak Demirtaş'a önce Selahattin Demirtaş'ın sağlık durumunu sordum. Şunu söyledi: 'Sesi çok iyi geliyordu, çok moralli geliyordu. Herhangi bir sağlık sorunun olmadığını söyledi. Bana da moral verdi.'

"SADECE 10 DAKİKA KONUŞABİLİYORUZ"

Sonra Akşener'in sözlerini sordum. Başak Demirtaş dedi ki: 'Biz telefonda sadece 10 dakika konuşabiliyoruz. Bu 10 dakikanın 3 dakikasını bir kızım, 3 dakikasını diğer kızım, 4 dakikasını da ben kullanıyorum. Kendi aramızda bunu böyle bölüştürdük.'

DEMİRTAŞ'TAN AKŞENER'E YANIT

Dedim ki, 'Sayın Selahattin Demirtaş'a Meral Hanım'ın cevabını sordunuz mu?' Selahattin Demirtaş şunu söylüyor: 'Sayın Akşener'in Fox TV'deki konuşmasını izledim. Kahvaltıya yanıt vermesi ve bunun hem televizyonlarda hem de gazetelerde tartışılması olumludur. Sorunların ve soruların tartışılmasından, ele alınmasından bir zarar gelmez. Tartışmak her zaman iyidir. Ben ahlaki duruşumu, iyi niyetimi ve vicdanı duruşumu ortaya koydum' demiş. Başak Demirtaş'ın bana söylediği bu kadar.

"AKŞENER'İN CEVABINA ÇOK FAZLA İÇERLEMEMİŞ"

Yani Selahattin Demirtaş, Akşener'in cevabına çok fazlada içerlememiş. Çünkü o da Akşener'in olduğu konumu biliyor. Demirtaş'ın bu daveti hep dedikleri Türkiyelileşme meselesinin bence yeni bir kapı aralığıdır.

BAŞAK DEMİRTAŞ'TAN PARTİ İDDİALARINA YANIT 

Başak Demirtaş'a 'Selahattin Demirtaş bir parti kuracak mı?' diye sordum. Başak Demirtaş güldü, 'Selahattin bir parti kursaydı, sanırım benim de haberim olurdu' dedi."

MUHARREM İNCE'NİN KADROSUNDA KİMLER VAR?

Yarkadaş, 4 Eylül'de Sivas'tan Memleket Hareketi'ni başlatan Muharrem İnce'nin 29 Ekim'de kadrosunu açıklayacağını duyurdu. İnce'nin kadrosunda olacağı konuşulan bazı isimleri de paylaşan Yarkadaş, şunları kaydetti:

"29 Ekim’de sanırım memleket hareketi olarak kendi kadrosunu da muhtemelen açıklayacak. Kimler var o kadronun içerisinde; CHP eski İstanbul İl Başkanı Nebil İlsever’in Muharrem İnce ile sık sık görüştüğünü biliyorum. Yine hak ihlalleri, hak davalarında çok mücadele eden Onur Cingil’i, kendisi CHP Üsküdar üyesidir onu görüyorum. Eski milletvekillerimizden Mevlüt Dudu’nun olduğunu görüyorum. Hacettepe Üniversitesi’nden birkaç hocanın olduğunu görüyorum. Ama tabii şimdi kimlerle görüştüğünü bilmiyorum Muharrem İnce’nin… Ama hem İstanbul’da hem Ankara’da birer ofis tuttuğunu ve bu ofislerde de ciddi çalışmalar yaptığını biliyorum.

Bugün Muharrem İnce ile konuştuğumda dedim ki ‘Sivas’a gittiniz birçok insan sizin bu daha fazla devam ettirmeyeceğiniz yönünde eleştirilerde bulunuyor, yorumlarda bulunuyor’, ‘Hayır’ dedi, yarın Muş’a ertesi gün Hakkari’ye, Şırnak’a, Bitlis’e gideceğini kış gelmeden bütün Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesini dolaşacağını da söyledi.

“İHRAÇ EDİLECEĞİNE İLİŞKİN BİR HAVA ALMADIM”

Muharrem İnce’nin CHP’den ihraç edileceği söylentilerini de değerlendiren Yarkadaş, CHP’den İnce’nin ihraç edileceğine ilişkin bir hava almadığını söyledi. Yarkadaş konuyla ilgili şunları söyledi;

"Geçen hafta ben bu koltukta ‘Muharrem İnce için CHP’ye ihraç dilekçesi verildi’ dedim. Genel merkezdeki birkaç arkadaşımız anlamsız bir çabayla ‘böyle bir dilekçe partimizde yoktur’ dediler. Bunu da hayretle karşılıyorum. Açıp bana sorsalar ne olduğunu anlatırım. Neyse ki Niyazi Şahin adlı daha önceden CHP’den istifa etmiş, sonra tekrar CHP’ye dönmüş 62 yaşındaki bir CHP üyesi, çıktı gazetecilere açıklama yaptı. ‘Evet o dilekçeyi ben verdim’ dedi. ‘ihraç edilsin Muharrem İnce’nin açıklamaları yanlıştır. Burası bakkal dükkanı değildir’ dedi Ben yayına gelmeden önce bu dilekçenin akıbeti ne oldu diye partimizin Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel’i aradım. Dedim ki ‘Başkanım Muharrem İnce’nin ihraç dilekçesi ne durumda?’ Bana şunu söyledi; ‘Dilekçe merkez ilçe başkanlığımıza bir yurttaşımız tarafından verildi, işleme de konuldu ancak henüz merkez ilçe başkanlığımız toplanıp bu dilekçeyi görüşmedi. Eğer görüşür bu dilekçedeki suçlamalara ilişkin bir kanaat oluşursa bu Yalova İl Başkanlığı Disiplin Kurulu’na gelir. Yalova İl Başkanlığı Disiplin Kurulu da bunu değerlendirirler’

Ancak ben Cumhuriyet Halk Partisi’nden Muharrem İnce’nin ihraç edileceğine ilişkin bir hava almadım. Ne Yalova il başkanından ne Yalova il disiplin kurulundan ne de CHP Genel Merkezi’nden…”