Show TV'den 'Cumhuriyet' sansürüne ilişkin açıklama

Show TV yetkilileri, 'Cumhuriyet' kelimesinin bir skeçte sansürlenmesine ilişkin açıklamada bulundu. Yetkililer; amaçlarının Cumhuriyet'e saygısızlık değil bilakis 'dükü tutmak' ifadesiyle aynı cümlede geçmesini istememeleri olduğunu belirtti.

05 Eylül 2020 Cumartesi, 11:15
Show TV'den 'Cumhuriyet' sansürüne ilişkin açıklama
Abone Ol google-news

Show TV yetkilileri, sosyal medyada tepki çeken ve birçok haber platformunda yer bulan Show TV’deki skeç programı "Güldür Güldür"de ‘Cumhuriyet’ kelimesinin sansürlenmesiyle ilgili açıklamada bulundu.

Amaçlarının Cumhuriyet’e saygısızlık yapmak olmadığını belirten yetkililer, “Aksine Cumhuriyet ile ‘dükü tutmak’ tabirini aynı cümlede geçirmek istemediğimiz için cümlede her iki tabiri de bipledik” ifadelerini kullandı.

Hem hukuki olarak sorun olma ihtimalinin hem de Cumhuriyet’e saygısızlık olarak algılanabileceğinin bu kararı almalarına neden olduğunu belirten yetkililer, “Böyle bir tutum içinde bulunmamız söz konusu olamaz” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Show TV’de yayımlanan "Güldür Güldür Show"un eski bir bölümünün tekrarında 'Cumhuriyet' ifadesinin sansüre uğramıştı.

Skecin sansürsüz son sahnesindeki diyalog şöyleydi:

“-Yeter artık bu halkın sizin gibi sözüm ona soylulardan çektiği. Artık Merzifon’u Merzifonlular yönetecek.

-Ne demek yani bu?

-Merzifon Cumhuriyet’i ilan ediyoruz demek.

-Cumhuriyet ne demek?

-Bizim gibiler dükü tuttu demek.”

"Güldür Güldür Show"un bu sahnesi önceki akşam Show TV’de de yayımlanmış, ancak yayımlanan skecin son sahnesindeki 'Cumhuriyet' ifadesi sansürlenmişti.