Şimdi de 'okul balı' geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'nın ortaklaşa yürüttüğü ''Okul Sütü'' projesine destek veren Ordu Arıcılar Birliği, 15 Mart'tan itibaren kentteki öğrencilere ücretsiz bal dağıtmaya hazırlanıyor.

26 Şubat 2013 Salı, 10:17
Abone Ol google-news

Birlik Başkanı Necati Aydın, yaptığı açıklamada, öğrencilere yönelik tüm olumlu adımları desteklediklerini belirterek, ''Okul Sütü projesinin ardından biz de ilk etapta 10 bin öğrencimize ücretsiz bal dağıtacağız'' dedi.

Bal dağıtım projesinin Türkiye'de ilk kez gerçekleşeceğini, bunu Ordu Arıcılar Birliği olarak kendilerinin başlatacağını ifade eden Aydın, ''Yönetimimizle aldığımız bu karar dolayısıyla mutlu ve gururluyuz'' diye konuştu.
Ücretsiz bal dağıtımıyla ilgili süreci anlatan Aydın, şunları söyledi:

''Biz bu kararı 3 yıl önce Ankara'da aldık, Türkiye'deki bütün büyük bal paketleyici firmalarla birlikte. Bugüne kadar bu iş gerçekleşemedi. Ama bakıyoruz 'Okul Sütü' projesi uygulanmaya başlandı. Biz de 'Ordu'da neden ücretsiz bal dağıtmayalım' dedik. Sonrasında yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla karar aldık, Mart ayının 15'inden sonra Ordu'da ilkokullarda bal dağıtma kampanyasını başlatacağız. Bunu sadece Ordu merkezde değil tüm ilçelerimizde de devam ettireceğiz. Bu Türkiye'de bir ilktir.''

Projeyi gelecek yıllarda da devam ettirmek istediklerini dile getiren Aydın, ''10 bin adet 40 gramlık kavanozlarımız geldi. Bunların dolum işlemleri sürüyor. İnşallah bu ücretsiz ballar Mart ayında okullarımızda dağıtılmaya başlanacak. Ayrıca bilinmelidir ki ballarımız oldukça sağlıklı ve ciddi testleri de başarılı bir şekilde geçmiştir. Ordu Arıcılar Birliği daha önceki projelerinde olduğu gibi bu projede de ne kadar başarılı olduğunu herkese gösterecektir '' ifadelerini kullandı.

Aydın, dağıtılacak balların tamamının kendi birliklerine ait olduğunu, bal dağıtımıyla ilgili gerekli izinlerinin bulunduğunu sözlerine ekledi.

''Amaç sağlıklı nesiller yetiştirmek''


Balın dağıtım süreciyle ilgili bilgi veren Birlik Başkan Yardımcısı Recep Ali Acısu ise amaçlarının sadece sağlıklı nesiller yetiştirmek olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:
''15 Mart'tan itibaren ilk etapta 10 bin öğrencimize saf bal, yani şekersiz bal dağıtılacak. Bal dağıtılmadan önce pilot okullar ve bölgeler seçilecek. Daha sonra kampanyamıza başlayacağız. İnşallah bu projenin ardından bütün öğrencilerimiz lezzetli bal tatma mutluluğunu yaşayacak. Şu bilinmelidir ki Türkiye'de herkesin bal yeme şansı yok. Amacımız bal yiyemeyen öğrencilere ballarımızı tattırmak ve yedirmek. İnşallah küçükler bal yiyerek büyüklerine de örnek olurlar.''
''Öğrencilerim adına son derece mutluyum''


Ordu İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Türkkan da projede emeği geçenlere teşekkür ederek, şunları kaydetti:

''Türkiye'de ilk defa Ordu'da bu etkinliğin düzenlenmesinden dolayı öğrencilerim adına son derece mutluyum. İnşallah bizim öğrencilerimiz hem sütle hem de balla daha sağlıklı olacaklar, daha iyi yerlere gelecekler.''