Sınırda yüksek gerilim

Rusya destekli Suriye ordusunun İdlib’de ilerleyişi sürerken bölgedeki tepkilerin yönü Ankara’ya döndü. ÖSO gruplarının da katıldığı iddia edilen eylemde sınırı geçme tehditleri dikkat çekti.

30 Ağustos 2019 Cuma, 23:28
Abone Ol google-news

Suriye ordusunun Rusya’nın desteğiyle, cihatçıların kontrolündeki İdlib vilayeti ve çevresinde ilerleyişi sürerken, Türkiye’nin Cilvegözü Sınır Kapısı’nın karşısındaki Bab’ül Hava Sınır Kapısı’nda aralarında cihatçıların da olduğu iddia edilen binlerce kişi operasyona müdahale etmediği gerekçesiyle Ankara’yı protesto etti. Rusya ise Türkiye ve İran’la birlikte yürütülen Astana süreci çerçevesinde ilan edilen İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde bugünden itibaren ateşkes rejimine geçileceğini duyurdu.
İdlib’de güneyden operasyonu sürdüren Suriye ordusunun, daha önce ele geçirdiği kritik Han Şeyhun beldesinin doğusunda da yeni bölgeleri kontrolü altına aldığı bildirildi. El Nusra uzantılı Heyet Tahrir Şam militanlarının yanı sıra TSK destekli ve ÖSO bağlantılı Ulusal Özgürleştirme Cephesi’nden grupların etkin olduğu İdlib’de, nüfusun yoğun olduğu bölgelere doğru ilerleyen Suriye ordusunun Kuveyn köyü ile Gabbar ve Seyyid tepelerinin ardından Temaniye beldesini de ele geçirdiği belirtildi.
Türkiye sınırındaki Bab’ül Hava Sınır Kapısı ise protestolara sahne oldu. Kimi kaynaklara göre aralarında cihatçıların ve ÖSO bağlantılı grupların da olduğu göstericiler, operasyonlara karşı çıkılmadığı takdirde “sınırı delerek geçme” tehdidinde bulundu. Sosyal medyada yer alan bazı videolarda ise Cumhurbaşkanı Erdoğan posteri yaktığı görülen eylemciler, Türk askerine taş attı. “Hain Türkiye” sloganları atıldığı öne sürüldü. Kimi grupların, Suriye sınırını aşarak ara bölgeye girdiği ve Türkiye sınırını zorladığı bildirildi. AFP muhabirinin konuştuğu bir Suriyeli, “Türkiye verdiği sözleri tutmalı. Bu bir uyarı, hiçbir şey yapılmadığı takdirde Türkiye ve Avrupa’ya gideceğiz” ifadelerini kullandı. Askerin havaya ateş açtığı ve göz yaşartıcı gaz kullandığı belirtildi.

Şam ateşkes ilan etti
Öte yandan, Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bölgede istikrarın sağlanması için Suriye ordusuyla bugün sabah 06.00 itibarıyla, İdlib’de tek taraflı olarak ateşkes ilan etme konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu. Bölgede geçen ay ilan edilen ateşkes, cihatçı güçlerin taahhütlerini yerine getirmedikleri gerekçesiyle Suriye ordusu tarafından bozulmuştu.

‘İstediğimiz noktada değil’
TSK’nin 12 gözlem noktasının bulunduğu İdlib’deki durum, geçen salı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında Moskova’daki görüşmede ele alınmıştı. Erdoğan, sivillerin durumuna ilişkin kaygılarını dile getirirken, Putin teröristlerin bölgeden çıkarılması konusunda uzlaşıya varıldığını söylemişti.
Dün gazetecilere konuşan Erdoğan, İdlib’deki durum için “Şu anda bizim istediğimiz noktada değil” ifadelerini kullandı. Suriye ordusunun operasyonuyla ilgili “Bunlar kuzeyi zorluyorlar, bize doğru geliyorlar. Bu konuda da teyakkuz olmamız, tedbirli olmamız lazım. Biz de tedbirimizi almış durumdayız. 9 ve 10 No’lu gözlem kulelerimize tacizler olmuştu. Fakat Putin ile yaptığımız görüşmelerden sonra bu konuda da gerekli uyarılar yapıldı” şeklinde konuştu.

 

‘SİYASİ ÇÖZÜM OLURSA TSK ÇIKAR’
Norveç’in başkenti Oslo’da Uluslararası İlişkiler Enstitüsü yuvarlak masa toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk askerinin Suriye’den çekilmesi için “siyasi çözümün gerektiğini” vurguladı. “Suriye’de siyasi çözüm olursa ordumuz ayrılacak, ancak rejim siyasi çözüme inanmıyor” ifadelerini kullanan Çavuşoğlu, “İdlib’deki saldırılar Avrupa’ya yeni göç dalgası başlatabilir” uyarısında da bulundu. “Rusya, Suriye’de Esad rejiminin gözlem noktalarımıza saldırmayacağının garantisini verdi” ifadelerini kullandı. Dışişleri Bakanı, “Türkiye’nin F-35 uçaklarını alamaması durumunda yeni alternatifler arayacağını” da aktardı. Çavuşoğlu, “Eğer, ABD’den Patriotları alma imkânımız olursa ki hâlâ Kongre nedeniyle veya başka sebeplerle garanti veremiyorlar, bunları alacağız. S-400’lerden daha pahalı olsa da, S-400’lerin kalitesi daha yüksek olsa da Patriotları alacağız” dedi.