Suriye muhalifleri: ABD'den garanti istiyoruz

Rusya ile Amerika Birleşik Devletleri(ABD) arasında imzalanan ateşkes anlaşması, cihatçıların kontrolünde olmayan bölgelerde ateşkesin ilanını ve ülkeye getirilen yardımlarda artış olmasını amaçlıyor. Muhalif Yüksek Müzakere Komitesi(YMK), 'anlaşmaya güvenmediğini ve imzalamadan önce anlaşmaya dahil aktörlerden teminat beklediğini' söyledi.

12 Eylül 2016 Pazartesi, 14:32
Abone Ol google-news

Rusya-ABD ateşkes anlaşmasının bu akşam 48 saatliğine19:00'da yürürlüğe girmesi gerekiyor. Eğer başarılı olursa, tekrar 48 saatlik bir süre için yenilenmesi bekleniyor. Ancak Suriyeli muhalifler, henüz bu anlaşmayı imzalamadı.

YMK anlaşmanın başlamasına saatler kala, 'Esad hükümetinin anlaşmaya sadık kalmayacağını düşündüğünü ve bu yüzden anlaşmaya imza atmadan güvence istiyor olduğunu' söyledi.  

YMK sözcüsü Salem el-Muslet, özellikle ABD'den teminat beklediklerini belirtti ve anlaşmada "terörist grupları" teriminin yeterince açık olmadığını savundu. Muslet "Rusya'nın tüm Özgür Suriye Ordusu birliklerini terörist olarak sınıflandırmasından korkuyoruz" dedi.

 

 

 

 

-