Talat, Rehn'le görüşmesini değerlendirdi

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs sorununun çözümü için Avrupa Birliği'nin (AB) desteğinin ihtiyaç olduğunu ifade ederek, bu desteğin, gerek Komisyon gerekse üye ülkeler tarafından verilebileceğini Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn'e anlattığını söyledi.

06 Kasım 2009 Cuma, 08:34
Abone Ol google-news

Brüksel ziyaretini tamamlayarak dün gece KKTC'ye dönen Mehmet Ali Talat, temaslarını TAK'a değerlendirdi.

Brüksel ziyaretinin ilk gününde, Avrupa Politikaları Çalışmaları Merkezi'nde (CEPS) verdiği konferansı yararlı bulduğunu belirten Talat, CEPS'nin Kıbrıs'a olan ilgisinin çok eskiye dayandığını, hatta Kıbrıs sorunuyla ilgili ilk önemli açılımları bu düşünce kuruluşunun incelemeleri üzerine gündeme aldıklarını anımsattı. Talat, ''Kıbrıs sorununun bugünkü çerçevesine ulaşmasında ve AB'yle bağlantıların bugünkü noktaya gelmesinde önemli yeri olan CEPS'de böyle toplantı yapılması oldukça yaralı oldu'' dedi.

Ziyaretinin ikinci gününde parlamentoda temaslar yaptığını anımsatan Talat, Liberal ve Sosyalist Grup ile Dış İlişkiler Komitesiyle toplantılarında, Kıbrıs sorununun geldiği aşamayı ortaya koyduklarını kaydetti.

Çözüm için AB'nin yapabileceği katkıları ve Kıbrıs Rum tarafının ihtiyacı olan motivasyonun nasıl sağlanabileceğini değerlendirdiklerini aktaran Talat, Dış İlişkiler Komitesindeki değerlendirmede, bu komiteyle daha uzun bir çalışma yapmayı prensip olarak kararlaştırdıklarını söyledi.

 

"Rehn'den AB'nin desteğini talep ettim"

Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ile görüşmesini de ''çok yararlı'' olarak değerlendiren Talat, ''Hem Kıbrıs sorununun geldiği aşamayı aktardım, hem de AB'nin desteğini talep ettim'' dedi.

Talat, çözüm için AB'nin desteğinin ihtiyaç olduğunu ve bunun gerek komisyon gerekse üye ülkeler tarafından verilebileceğini Rehn'e anlattığını kaydetti.

Rehn'in de, komisyonun Kıbrıs'a olan ilgisinin devam ettiğini, bundan sonra da edeceğini ve bir an önce sorunun çözümünü beklediklerini ifade ettiğini aktaran Talat, şunları söyledi:
''Brüksel temaslarımın, Kıbrıslı Türklerin Brüksel'deki görünürlüğünü artırma bakımından son derece yararlı olduğunu düşünüyorum. Bundan sonra da Avrupa Birliği'yle temasların her düzeyde devam etmesinin yararına inanıyorum.''

Bu arada, Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'la Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde Lefkoşa ara bölgede saat 16.00'da 50. görüşmeyi yapacak. Görüşmede ''mülkiyet'' konusu ele alınmaya devam edilecek.