Tanrıkulu: 43 ilde bin kişi gözaltına alınacak

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen “makul şüphe” düzenlemesini sordu.

05 Aralık 2014 Cuma, 09:31
Abone Ol google-news

Tanrıkulu önergesinde, “Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının yeniden gündeme oturmasını engellemek için bir tür eylem planı çerçevesinde Gezicilere, çArşı taraftar grubuna ve fişlenen polislere,  bürokratlara, işadamları ile medya ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine yönelik 43 ilde büyük  çaplı gözaltı operasyonları yapılacağı iddiası doğru mudur? Gözaltına alınacak kişilerin ‘makul şüpheli’ sıfatı ile gözaltına alınacakları iddiası doğru mudur? Gözaltına alınacak kişileri içeren listelerde 17 ve 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarını başlatan savcılar ve dinleme kararlarını veren hâkimlerin isimlerinin de yer aldığı iddiası doğru mudur? 43 ilde yapılacak operasyonlarda yaklaşık bin kişinin isimlerinin gözaltına alınacaklar listesinde yer aldığı iddiası doğru mudur?” sorularını yöneltti.

Önergesinde iki çarpıcı iddiayı daha gündeme getiren Tanrıkulu, başbakan yardımcılarından birinin yazılı ve görsel medyada 17 Aralık günü, konunun işlenmemesi için görevlendirilip görevlendirilmediğini de Davutoğlu’na sordu.