Tarihi dokusu yok edilen Sur'da elektrikli fayton dönemi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, özel bir şirketle yapılan anlaşma ile Sur ilçesini görmeye gelenler için 21 adet elektrikli fayton getirtti.

10 Ocak 2018 Çarşamba, 12:08
Abone Ol google-newsDiyarbakır'ın tarihi Sur ilçesinde iki yıl önce meydana gelen çatışmalarda ve sonrasında yapılan yıkım çalışmalarının sonucu olarak tarihi dokusu yok edilen ilçede restorasyon çalışmaları sürüyor.

Gelenlerin mekanları gezmeleri amacıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile özel bir firma arasında imzalanan protokolle Sur ilçesine 21 adet elektrikli fayton getirildi. Dört farklı noktaya kurulan duraklara gelenler, yaklaşık 5.5 kilometre olan Sur ilçesini elektirikli faytonla gezebiliyor. 


FAYTON SÜRÜCÜLERİNE YABANCI DİL ŞARTI

Büyükşehir Belediyesi ile yaptıkları anlaşma kapsamında faytonları Diyarbakır'a getiren firmanın temsilcisi Veysi Tan, geçmişte Diyarbakır'da gelinlerin evlerinden faytonlarla alındığını belirterek, "Eski tarihimizi canlandırmak ve kente gelen yerli ve yabancı turistlere hizmet etmek amacıyla bu faytonları getirdik. Seferlerimiz başladı. Faytonu gören herkesten büyük ilgi gördük. Faytonlarımız elektrikle çalışmaktadır. Şoförlerimizde ise yabancı dil şartımız var. Şoförlerimizi seçerken çeşitli dillerde bilgi sahibi olmaları şartı koyduk. Müşterilerimizi gezdirmek ve onlara kentin tarihi ve turistik yerleri konusunda bilgi vermek istiyoruz" dedi.