Terörist saldırılara tepki tüm yurrta sürüyor

Hakkari Şemdinli'deki terör saldırıları ve terör örgütünü protesto tüm yurtta sürüyor.

20 Haziran 2010 Pazar, 13:18
Abone Ol google-news

Hakkari Şemdinli'de düzenlenen terörist saldırılara ve PKK'ye tepki tüm yurtta sürüyor.

 

"Kahrolsun ABD işbirlikçi PKK"

Alperen Ocaklarına üye bir grup, Mecidiyeköy'de “Mehmetçiğe uzanan eller kırılsın” pankartı açarak toplandı.

Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanı Güven Hızarcı, burada yaptığı açıklamada, “Hakkari Şemdinli'de meydana gelen terör saldırısını milletin derin vicdanı adına lanetle kınıyoruz” dedi.

Göçü önleyecek, insanları doğduğu yerde üreten, çalışan, mutlu olan kişiler olarak yaşatacak ekonomik tedbirlerin alınması gerektiğini belirten Hızarcı, “Ortak milli ve manevi değerlerimiz etrafında bir aidiyet duygusu oluşturulmalıdır ve milli kimlik bilinci güçlendirilmelidir. Teröre ve terörizme karşı psikolojik harekat iyi yönetilmelidir. Ortak tavır refleksi sağlanmalıdır” diye konuştu.

Hızarcı'nın konuşmasının ardından Şemdinli'de şehit olan askerlerin tek tek ismi okunarak 'burada' diye yoklama yapılırken, zaman zaman tekbir getirilerek, “Mehmetçiğe uzanan eller kırılsın”, “Kahrolsun ABD işbirlikçi PKK”, “Kahrolsun İsrail, işbirlikçi PKK” sloganları atıldı.

Grup açıklamanın ardından olaysız dağıldı.

 

İstiklal Caddesi'nde protesto

Türkiye Kamu-Sen Samsun Şubesi önderliğinde çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, İstiklal Caddesi'nde ellerinde Türk bayraklarıyla toplandı. Terör örgütü aleyhine slogan atarak yürüyen grup, İstiklal Caddesi ve Gazi Caddesi'ni takiben Anıt Park'taki Atatürk Anıtı'nın önüne geldi. Grup, burada saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Mustafa Kemal Atatürk ile tüm şehitler için dua etti.

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Ahmet Keskin, yaptığı açıklamada, ''Dün Hakkari, bugün Elazığ'da gerçekleşen hain terör saldırıları sonucu 12 kınalı kuzuyu, vatan evladını şehit verdik'' dedi.

Yüreklerin yandığı bir Babalar Günü'nde terör örgütünü lanetle kınadıklarını ifade eden Keskin, şunları kaydetti:
''Ülkeyi yönetenler çıkıp 'Terörle mücadelemiz sürecektir, bedeli ne ise ödemeye hazırız' söylemiyle günü geçiştirmekte. İhanetle pusunun kol kola gezdiği dağlarda Mehmetçiğin nasip hanesine hain kurşun, annelerin hanesine feryat, babalara yürek yangını düşmektedir. Gazze'de ezilenler için İsrail'e kafa tutarken PKK terör örgütünün arkasındakileri açıklayıp neden onlara kafa tutmuyorsunuz, bunun sebebi nedir? Bu ülkede her gün kahpe kurşunlarla vatan evlatları şehit düşüyor, analar feryat ediyor, babaların yüreği yanıyor. Yüreklerin yandığı bir Babalar Günü'nde şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve yüce milletimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.''

 

İşçi Partisi'nden protesto

İşçi Partisi (İP), Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki terörist saldırıyı protesto etti.

Parti'nin Mamak İlçe Örgütünce daha önce halk konseri olarak planlanan etkinlik, terör saldırısı nedeniyle protesto eylemine dönüştürüldü.

İP Genel Sekreteri Hasan Basri Özbey, General Zeki Doğan Mahallesi'ndeki bir parktaki etkinlikte yaptığı konuşmada, ''Türkiye'nin bölücü terör belasından kurtulması için öncelikle AKP iktidarından kurtulması gerektiğini'' ileri sürdü.

Terör eyleminin arkasında ABD'nin olduğunu iddia eden Özbey, çatışmada hayatını kaybeden askerlerin ailelerine baş sağlığı, yaralılara acil şifa diledi.

Özbey, Türkiye'nin son günlerde yaşadığı olumsuz koşullardan kurtulması için vatandaşlara İP bünyesinde örgütlenme çağrısında bulundu.

Konuşmanın ardından parkta ''Kemalist devrimi tamamlamak için milli hükümet'' pankartı açan İP'liler dağıldı.

 

Sakarya

Sakarya'da Çark Caddesi'nin girişinde toplanan Ülkü Ocakları üyesi bir grup, ellerindeki Türk bayraklarını açarak yürüyüşe başladı.

Yürüyüş sırasında ''Sakarya uyuma şehidine sahip çık'', ''Her Türk asker doğar'', ''Şehitler ölmez vatan bölünmez'' diye slogan atan grup üyeleri, terörist saldırıyı protesto etti.

Grup üyeleri, 1. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığının önünde yürüyüşü sonlandırdı.

Kışla önünde İstiklal Marşı'nı okuyan ve dua eden grup sessizce dağıldı.

 

Sıvas

Sıvas'ta Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan grup adına basın açıklaması yapan Sıvas Alperen Ocakları Başkanı Mustafa Şimşek, nisan ayından itibaren terör örgütünün yurt çapında eylemlerini günden güne artırarak devam ettirdiğini belirtti.

Son iki ayda terör saldırılarında şehit düşen Mehmetçik sayısının elliyi aştığını ifade eden Şimşek, ''Alperen Ocakları olarak hain ve bölücü örgüt olan PKK'nın yaptığı tüm eylemleri şiddetle lanetliyoruz. Taşeron bir örgüt olan hain PKK örgütünün arkasındaki güçlerin ortaya çıkarılmasını, terör örgütüne destek veren tüm unsurların artık milletçe bilinmesini istiyoruz'' dedi.

Türk bayrağı açan ve slogan atan grup, açıklamanın ardından dağıldı.