Türk Dışişleri: Irak hezeyan içinde

Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak'taki son gelişmelere dair dile getirdiği endişeler üzerine Irak Başbakanı Nuri El Maliki tarafından Türkiye'nin eleştirilmesi sert bir dille kınandı.

23 Kasım 2012 Cuma, 12:19
Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, bir soruya verdiği yazılı cevapta, Irak Başbakanlık internet sitesinde 21 Kasım gecesi yayınlanan bir basın açıklamasında, Başbakan Erdoğan'ın aynı gün Pakistan'a hareketi öncesinde yaptığı basın toplantısında Irak'taki son gelişmelere ilişkin dile getirdiği endişeler hakkında bazı hezeyanlara yer verildiğinin görüldüğünü belirtti.

Ünal, 'söz konusu açıklamanın, Irak Başbakanlığı'nın, en hafif tabiriyle, gerçeklik duygusundan koparak Irak'taki durumla Türkiye'deki durumu karıştırdığını gösterdiğini' ifade etti.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Irak Başbakanı'nın, Türk halkının beklentileriyle ilgili hayali tespitlerde bulunmak yerine, öncelikle ülkesindeki durum hakkında, Irak siyasi partileri tarafından da gündeme getirilen kaygıları dikkate almasını, ülkesinde gerginliği tırmandıran politikalardan vazgeçerek tüm Irak halkını kucaklayacak bir yaklaşım benimsemesini ve mesnetsiz suçlamalarla cevap vermeye kalkışmak yerine, bu konudaki önerilere samimiyetle kulak vermesini tavsiye ederiz."

Türkiye'nin komşusu Irak ile ikili ilişkilerini her alanda geliştirip güçlendirme yönündeki iradesinin tam olduğunu vurgulayan Ünal, "Bu iradeye sahip olduğunu eylem ve söylemleriyle ispatlaması gereken taraf ise Maliki başbakanlığındaki Irak hükümetidir. Bu yapıldığı takdirde, Türkiye-Irak ilişkilerinin geliştirilmesinin önünde hiçbir engel kalmayacaktır" dedi.

Karşılıklı açıklamalar

Başbakan Erdoğan, Irak'la ilgili son açıklamasında "Rejim bu işi iç savaşa doğru götürüyor. Bunu bir mezhep savaşına götürebilirler endişesini hep taşıdık. ... Bu aynı zamanda, şunu da söyleyeyim bir petrol kavgası da olabilir" diye konuşmuştu.

Irak ise Erdoğan'ın bu konuşmasını eleştirmişti.

Irak Başbakanlık resmi internet sitesinden yayınlanan ve Türk Dışişleri’nin tepkisin çeken açıklamada Erdoğan’ın kendi ülkesindeki sorunlara öncelik vermesi önerilmişti.

Açıklamada şu ifadelere yer verilmişti: “Türkiye’nin iç durumu endişelendiricidir ve Türkiye bunun farkında olmalıdır. Türkiye Başbakanı Sayın Erdoğan’ın ülkesinin özellikle mezhebi ve etnik çatışmalara yol açacağından korktuğumuz iç meseleler üzerine yoğunlaşması ve çözüm yolu araması gerekiyor. Sayın Erdoğan’a önerimiz Türkiye’deki azınlıkların sorunlarını çözmelidir ve artık Türkiye’yi tüm bölge ülkelerinin sorunlarına sokmamalıdır. Çünkü bu, hem devlet, hem de halk olarak Türkiye’ye sadece sorunları getirir. Biz Türkiye halkının siyasi durumu iç ve dış sorunları aşmak ve Türkiye’yi korumak eğiliminde olduğunu düşünüyoruz.”

Açıklamada ayrıca Irak’ın petrol politikasının da altı çizilmişti: “Sayın Erdoğan’a hassasiyeti için teşekkür ediyoruz. Fakat Irak halkının biliç ve duyarlılığı sayesindeiç savaşçıkmayacaktır. Kendisinin kehanet ettiği petrol savaşına da Irak merkezi hükümeti izin vermeyecektir. Irak petrollerini tüm halkın mülkü olduğu için koruyacaktır. Umarız Türkiye de bu siyasetimize destek olur ve yan anlaşmalar imzalayarak bunu başlatamaz.”

Irak son dönemde Türkiye'nin Suriye konusunda izlediği politikalara yönelik eleştirilerini artırmıştı.

Bu ay içinde Irak, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nı (TPAO) petrol sahalarından birinden kovduğunu duyurmuştu.