Türk takımlarına UEFA şoku!

UEFA, ödemelerdeki aksaklık nedeniyle Beşiktaş'tan sonra Bursaspor ve Gaziantepspor'u da Avrupa kupalarından 1 yıl men etti.

30 Mayıs 2012 Çarşamba, 09:18
Abone Ol google-news

İsviçre'nin Nyon kentindeki UEFA merkezinde yapılan toplantıda, siyah-beyazlı kulübe bir yıllık ceza çıktı. Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, avukat Emin Özkurt ve kulübün dış ilişkiler sorumlusu Emin Usta'nın da katıldığı ve savunmalarını sunduğu toplantı sonrasında UEFA, Beşiktaş'ı 1 yıl süreyle Avrupa kupalarından men etti.

UEFA tarafından 30 Haziran 2011 ve 30 Eylül 2011 dönemlerine ilişkin olarak gerçekleştirilen denetimde Beşiktaş, UEFA Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Kuralları'nın 65. maddesindeki, ''Futbol kulüplerine vadesi geçmiş borçların olmaması'' ve 66. maddesindeki ''Çalışanlara ve/veya vergi dairelerine vadesi geçmiş borçlarının olmamasına'' ilişkin hükümlerle ilgili olarak, mevzuat ihlali gerçekleştirmiş olma ihtimali nedeniyle disiplin kuruluna sevk edilmişti.

Bursaspor ve Gaziantepspor'a da ceza

Aynı nedenlerden ötürü Bursaspor ve Gaziantepspor da Avrupa kupalarından 1 yıl men edildi. Bursaspor Kulübü Başkanı İbrahim Yazıcı, ''Bizim böyle bir ceza almamız mümkün değil. Bu bir hukuk cinayeti olur'' dedi.

''Cezanın kaldırılması için itirazlarımızı yapacağız''

Gaziantepspor Kulübü Başkanvekili Ömer Çelik, UEFA Disiplin Kurulu'nun kırmızı-siyahlı takıma 1 yıl Avrupa kupalarından men cezası verdiğini belirterek, ''Cezanın kaldırılması için itirazlarımızı yapacağız'' dedi.

Ömer Çelik, gerekli itirazların ardından cezanın kaldırılacağına inandıklarını ifade etti.

Takımda oynayan hiçbir futbolcuya borçlarının bulunmadığını belirten Çelik, ''Cezanın kaldırılması için itirazlarımızı yapacağız. Verilen ceza gözden geçirildiğinde otomatik olarak kaldırılacaktır'' diye konuştu.

''110 yıllık Beşiktaş'la ilgili ilk kez böyle bir durum yaşanıyor"

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, UEFA Tahkim Kurulu'nun Beşiktaş Kulübü'ne 1 yıl süreyle Avrupa kupalarından men ve 200 bin Avro para cezası vermesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, Benim asıl üzüntüm buna'' dedi.

Fikret Orman, UEFA'nın Nyon'daki merkezinde yapılan Tahkim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Beşiktaş'ın her zaman yükümlülüklerini yerine getiren, 110 yıllık bir camia olduğunu ve tarihinde UEFA ile böyle bir durum yaşanmadığını dile getirerek, şöyle devam etti:
''Beşiktaş'ın UEFA Kupası'na bir yıl katılmaması benim açımdan üzücü olan taraf değil. Beşiktaş 110 senelik bir camia. 110 sene içinde, hep yükümlülüklerini yerine getirmiş bir camia. UEFA ile alakalı almış olduğumuz cezalar da yok. Beşiktaş ön eleme oynayacaktı. Bu maçta da elense belki kupalarda oynayamayacaktı. Ben kulüp adına çok üzgünüm. Tahkim heyeti bizim iyi niyetimizi ve neler yapmak istediğimizi anlasa da, geçmişten gelen UEFA kurallarına uymayan bilgiler sonucunda, ceza vermeleri gerektiğini ifade ettiler. Önümüzdeki sezon için Beşiktaş UEFA maçlarına katılamayacak. 200 bin avroluk ayrıca bir ceza verdiler. Kulübümüze verilen 1 yıl Avrupa kupalarından men ve 200 bin Avro para cezası için, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) başvuracağız. Beşiktaş Kulübü'nün böyle şeylere muhatap olmaması lazım. Benim başkan olduğum yerde bir daha böyle şeyler olmayacak.''
 

Beşiktaş hisseleri değer kaybetti

UEFA'nın Beşiktaş'ı bir yıl Avrupa kupalarından men ettiğini açıklamasının ardından Beşiktaş hisseleri sert bir şekilde düşerek önceki kapanışa göre yüzde 9,05 oranında değer kaybetti ve ilk seansı 4,32 liradan kapattı.

Beşiktaş hisseleri önceki günü 4,75 liradan kapatmış ve ilk seansta UEFA açıklaması öncesinde 4,77 aralığında yatay seyrediyordu.