Türkiye 2009'a böyle girdi...

Terör, 'psikolojik' ekonomik kriz (!), Ergenekon davası gibi sorunlarla boğuşan Türkiye yeni yıla buruk bir coşkuyla girdi. 2009'a genellikle evde "merhaba" denirken, yeni yıla dışarda girmek isteyenlerin adresi kent meydanlarıydı. Kutlamalarda zaman zaman İsrail aleyhine sloganlar da atıldı.

01 Ocak 2009 Perşembe, 09:17
Abone Ol google-news

İşte Türkiye'den yeni yıla "merhaba" manzaraları...

İstanbullular, yeni yılı Taksim ve Nişantaşı'ndaki kutlamalarla karşıladı.

Büyükşehir Belediyesi'nce düzenlenecek yılbaşı kutlama programının iptal edildiği Taksim Meydanı'nda ve İstiklal Caddesi'nde yurttaşlar akşam saatlerinde toplanmaya başladı.

Taksim Meydanı'ndaki kalabalık, özellikle yeni yılın ilk dakikalarında büyük coşku yaşadı. Özel eğlence mekanlarından havai fişekler atılırken, çok sayıda turistin de kutlamalara katıldığı görüldü. Bu arada, Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'nde polis ekipleri geniş güvenlik önlemleri aldı. Kutlamalara katılanlar İsrail aleyhinde de slogan attı.

Kutlamalar sırasında bazı kişiler, ''İstanbul, İstanbul'' diye birlikte slogan attıkları turist grubu çembere almak istedi. Bu kişiler daha sonra kendilerini görüntülemeye çalışan gazetecilere de maytap attı.

Öte yandan, Taksim Meydanı'ndaki kutlamalar sırasında, taciz girişiminde bulunduğu iddiasıyla bir kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Taksim Meydanı'nda geçen yıl İstanbul'un simgesi haline gelen lale motiflerine ek olarak, bu yıl daha parlak led ampullerle küresel ağaç figürlerine yer verildi. Kar taneleri figürleriyle de donatılan meydan boyunca elektronik ana ışıklarla da hareketli motifler sergilendi.

Şişli Belediyesince Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi'nde düzenlenen açık hava partisinde de çok sayıda İstanbullu gönüllerince eğlenerek yeni yıla girdi. Radyo DJ'lerinin performans gösterileri sunduğu etkinlikte, İstanbullular sokaklarda dans etti. Müzik ve yapay kar eşliğinde keyifli saatler geçirdi. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de açık hava partisine katılarak, vatandaşların yeni yılını kutladı.

 

Ankaralılar, yeni yıla geçen senelerde olduğu gibi Güvenpark'taki kutlamalarla girdi. Yeni yılın ilk dakikasıyla birlikte meşaleler yakan ve havai fişekler atan Başkentliler, 2009'a birbirlerine sarılarak ve halay çekerek girdi. Bu arada, kutlamalar sırasında bir grup, çeşitli sloganlarla İsrail'i protesto etti.

 

İzmir'de kutlamaların adresi Cumhuriyet meydanıydı. Binlerce İzmirli Emre Aydın konseriyle eğlendi.

 

Edirne Belediye Başkanlığı'nca Saraçlar Caddesi'nde ilk kez düzenlenen yılbaşı eğlencesinde, Edirneliler 2009 yılına havai fişek gösterileriyle girdi. Değişik müzik grupları ve sanatçıların da sahne aldığı gecede, hep birlikte 10. Yıl Marşı söylendi.

 

Eskişehir'de kent merkezinde toplanan vatandaşlar yeni yıla coşkuyla girdi. İsmet İnönü ve Kızılcıklı caddeleri ile Porsuk Bulvarı'nda bir araya gelen Eskişehirliler, gece yarısına doğru Arı Sineması kavşağında toplandı. Yeni yıla giren vatandaşlar, birbirine sarılıp, şarkı söyledi, zaman zaman İsrail aleyhine slogan attı.

 

Hava sıcaklığının eksi 20 dereceye kadar düştüğü Sivas'ta, yeni yılın ilk saatlerinde cadde ve sokaklar boş kaldı.