Türkiye-Afrika işbirliğini tartışacak

4. Uluslararası Türk-Afrika Kongresi, Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin (TASAM) organizasyonuyla yarın İstanbul'da başlıyor. Cevahir Kongre Merkezi'ndeki kongreye, Afrika'da bulunan 12 bölgesel örgüt ve kurumun genel sekreterleri ile direktörleri katılacak. Kongre, Afrika kıtasına yatırım yapmayı düşünen Türk şirketlere, kıtadaki kuruluşları ve çalışma koşullarını yakından tanıtmayı amaçlıyor.

24 Kasım 2008 Pazartesi, 10:16
Abone Ol google-news

Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) tarafından düzenlenen 4. Uluslararası Türk-Afrika Kongresi, yarın İstanbul'da başlayacak.

Afrika'da bulunan 12 bölgesel örgüt ve kurumun genel sekreterleri ile direktörleri katıldığı Cevahir Kongre Merkezi'ndeki kongrede ilk gün "Bölgesel Ekonomik Kuruluşlar" başlıklı iki oturumun yapılacağı kongrenin ikinci gününde ise "Uzmanlık Programları" ve "Sivil Toplum Kuruluşları ile Afrika'daki Bölgesel Ekonomik Kuruluşlar ve Uzmanlık Programları Arasındaki İşbirliği İmkanları" konu başlıkları adı altında oturumlar gerçekleştirilecek. Kongrenin üçüncü gününde ise katılımcılar, kentin tarihi ve turistik yerlerini ziyaret edecek.

Afrika kıtasında yer alan bölgesel kuruluşların ve kurumların yakından tanınmasını, söz konusu kuruluşların çalışmaları hakkında detaylı bilgilerin edinilmesini amaçlayan kongre, bu doğrultuda kıtaya yatırım yapmayı düşünen Türk şirketlerin gerekli şartlar konusunda doğrudan Afrikalı uzmanlar tarafından bilgilendirilmelerini sağlamayı, Türkiye ve Afrika üniversiteleri, sivil toplum kuruluşları ile araştırma kurumları arasında işbirliği imkanlarının geliştirilmesine katkıda bulunmayı hedefliyor.