Türkiye plajları dünyada ikinci

Türkiye 50 ülke arasında 444 plajla, mavi bayrağa İspanya’dan sonra en çok sahip olan ülke oldu. Mavi Bayrak’ların yarısıysa Antalya’da...

12 Mayıs 2016 Perşembe, 19:23
Abone Ol google-news

Deniz suyu ve çevresinin temizliğiyle güvenliği kriterlerine dayalı olarak plaj ve marinalara verilen uluslararası çevre ödülü ‘Mavi Bayrak’ı 588 plajla İspanya kazandı. İspanya’nın ardından 444 bayrak ile bu yıl da ikinci sıraya yerleşen Türkiye’de, 21 marina daha mavi bayrak almaya hak kazandı.

Antalya başı çekiyor

Türkiye genelinde ise en çok mavi bayrağın sahibi turizm cenneti Antalya oldu. 2016 yılı hedeflerini yakaladıklarını belirten Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Antalya Koordinatörü Lokman Atasoy, Antalya’nın mavi bayraklı 201 plaj, 5 marina ve 5 yat ile Türkiye’de birinci olduğunu ifade etti. Atasoy, “Antalya’nın ardından Muğla 100 plaj, 7 marina, 3 yat ile ikinci, İzmir 47 plaj, 3 marina ile üçüncü sıraya yerleşti. Antalya olarak mevcut mavi bayrak sayımızı ve niteliğimizi koruyup sonrasında bu sayıyı artırmak öncelikli hedefimiz. Bunu da başarmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.