Türkiye'den AB'ye 18 Mart Uzlaşısı hatırlatması: Somut adımlar bekliyoruz

Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Avrupa Birliği'nden somut adımlar beklendiği açıklandı.

18 Mart 2018 Pazar, 22:00
Abone Ol google-newsAB Bakanlığı resmi Twitter hesabı üzerinden 18 Mart Uzlaşısı'nın yıldönümü olduğu vurgulanarak, "Bugün, Türkiye ile AB arasındaki göç krizi kaynaklı çok yönlü işbirliğinin önemli aşamalarından biri olan 18 Mart Uzlaşısının ikinci yıldönümü. 18 Mart Uzlaşısı, Avrupa’yı varoluşsal bir krize sürükleyen düzensiz göçmen akınını önlemekle kalmamış, yollarda ölen göçmen sayısının büyük ölçüde azalmasını sağlamıştır.

18 Mart Uzlaşısı sayesinde Ekim 2015’te 7.000 olan Türkiye’den Yunan adalarına günlük ortalama düzensiz geçişler 43’e düşmüştür. Zirve Kararlarının uygulanması sayesinde göçmenler için güvenli ve yasal bir yol oluşturulurken düzensiz göç de engellenmiştir. Türkiye 18 Mart Uzlaşısı kapsamında, ahde vefa ile hareket ederek sorumluluklarını yerine getirmiştir.

Maalesef AB, bütün sorumluluklarını yerine getirmemiştir. Suriyeli göçmenlerin yasal yollarla seyahat etmesini sağlayacak Gönüllü Yeniden Yerleştirme Planının uygulamaya başlatılmasını bekliyoruz. Sığınmacı Mali İmkanı konusunda atılan son adımları olumlu karşılamakla birlikte yeterince güçlü ve hızlı adımlar atılmadığının altını çiziyoruz. 18 Mart Uzlaşısının diğer unsurlarından olan katılım müzakereleri, vize serbestisi ve Gümrük Birliğinin güncellenmesi konularında da AB’den somut adımlar bekliyoruz." açıklaması yapıldı.