Ünlü İskoç yazar Banks, hayata veda etti

Ünlü İskoç yazar Iain Banks, 59 yaşında hayatını kaybetti. Banks'in hayranları tarafından kurulan "http://friends.banksophilia.com" sitesinde ünlü yazarın sabah erken saatlerde evinde öldüğü açıklandı.

10 Haziran 2013 Pazartesi, 09:49
Abone Ol google-news

Iain Banks, nisan ayında doktorların kendisine ileri aşama safra kesesi kanseri teşhisi koyduğunu ve fazla zamanının kalmadığını açıklamış ve uzun süredir birlikte olduğu Adele Hartley'den "dul eşi olma onurunu kendisine bahşetmesi" ricasında bulunmuştu.
Little Brown Book Yayınevi, Banks'i "edebiyat dünyasının yeri doldurulamaz bir parçası ve İngiltere'nin en çok sevilen romancılarından biri" olarak niteledi.

Banks, yayınevinden "The Quarry" adlı son romanının yayın tarihinin öne alınması talebinde bulunmuş ve ölmeden önce kitabını raflarda görmek istediğini söylemişti.

Kanserin neden olduğu fiziksel ve duygusal acıların 40'lı yaşlarda son günlerini yaşayan bir adamın ağzından anlatıldığı kitap, 20 Haziran'da satışa sunulacak. Banks, kitabı yazmaya başladığında henüz kanser olduğunu bilmiyordu. Times dergisinin 2008'de 1945 sonrasının en iyi 50 İngiliz yazar arasında gösterdiği Banks, ilk eseri olan "The Wasp Factory"i 1984'te yayımlamıştı.

Türkçeye "Eşekarısı Fabrikası" olarak çevrilen kitap, 1997 yılında Waterstones kitapevi ile Channel 4 TV kanalı tarafından yapılan bir ankette 20. yüzyılın en iyi 100 kitabından biri seçilmişti.

Eserleri birçok dile çevrilen Banks'in Türkçe yayımlanmış eserleri arasında "Eşekarısı Fabrikası"nın yanı sıra "Kanal Düşleri", "Rock Laneti" ve "Camda Yürümek" bulunuyor.