"Uyuşturucudan aranan Venezüellalı isim de SBK'nın uçağını kullandı"

ABD'de Jack D. Gordon Enstitüsü'nde politika analisti olarak görev yapan eski diplomat İmdat Öner, ABD tarafından uyuşturucu kaçakçılığından aranan Venezüella Devlet Başkan Yardımcısı Tareck Al Aissami’nin SBK Holding'in patronu Sezgin Baran Korkmaz’ın uçağını kullandığını öne sürdü.

29 Haziran 2021 Salı, 15:07
Abone Ol google-news

Türkiye’nin Venezüella Büyükelçiliği’nde 2014-2016 yılları arasında görev alan Öner, Aissami'nin 2019'un Ocak ayında 1 ay kadar Türkiye'de kaldığını ve ardından Rusya'ya gidip Karakas'a döndüğünü hatırlatarak, Venezüellalı siyasetçinin bu seyahatlerde SBK'nın uçağını kullandığını öne sürdü.

KARA LİSTEYE ALINMIŞTI

Aissami, 2017 yılından bu yana uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle Washington tarafından kara listeye alınmıştı ve ICE'ın ‘Arananlar Listesi’nde bulunuyordu. Öner, Aissami'nin Türkiye-Rusya-Venezüzella hattındaki uçuşlarını ABD'de uçak şirketi olan iki kişinin ayarladığını ve SBK'nın uçağının parasını bu ikilinin Venezüella'dan gelen kara para ile ödediğini iddia etti. Eski diplomat, bu iki kişinin Mart 2019'da yaptırımları deldikleri gerekçesiyle ABD'de federal mahkeme tarafından suçlu bulunup tutuklandıklarını bildirdi.

SUÇLAMA

İmdat Öner, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı:

Hatta bu isimlerden Leon Maal, Aissami'nin ziyaretinin ardından Türkiye'den gelirken tıpkı Reza Zarrab gibi Miami'de havaalanında FBI tarafından tutuklanıyor. Suçlama: Aissami'ye özel jet ayarlamak suretiyle ABD yaptırımlarının delinmesi ve ödemelerin kara para ile yapılması.

"PEKİ SBK BU JETİ HANGİ PARAYLA ALDI?" 

Peki SBK bu jeti hangi parayla aldı? İddianameye göre Türkiye'ye aklanmak üzere gönderilen ABD Hazine Bakanlığı parası ile. Yani SBK ABD'nin kendi parasıyla aldığı bir jetle İstanbul-Moskova-Karakas güzergahında yaptırıma tabi bir 'uluslararası uyuşturucu taciri' taşıyor.

"UMARIM BİR HALKBANK DAVASI DA VENEZÜELLA ÜZERİNDEN AÇILMAZ"

Velhasıl, SBK'nin Venezüella'da çevirdiği işler de dosyasına girecek türden. Burada asıl sorulması gereken, Türk hükümetinin bu sürece ne kadar dahil olduğu. Umarım bir Halkbank davası da Venezüella üzerinden açılmaz.