"Vali istifa!"

Spor Toto Süper Lig'de Beşiktaş ile Fenerbahçe arasında yapılan derbi maçın ilk dakikalarında, Fenerbahçeli taraftarların büyük bölümünün dışarıda bekletilmesi tribünleri gerdi. Tribünlerden "Vali istifa" tezahüratları yükselirken Fenerbahçeli taraftarlar kapıları kırarak saha içinden tribünlerine çıktılar.

27 Ekim 2011 Perşembe, 19:37
Abone Ol google-news

Karşılaşma başlayana kadar Fiyapı İnönü Stadı'nda sarı-lacivertli takım için eski açık kale arkası tribünde ayrılan bin 600 kapasiteli yerde daha az sayıda taraftar yer aldığı, çok sayıda taraftarın da stat dışında bekletildiği görüldü.

Tribüne girenler aralıklarla ''Yönetim uyuma taraftarın dışarda'' şeklinde tezahürat yaparak, yöneticilerine mesaj gönderdiler.

Taraftarlar maç öncesinde şehitler ve Van depreminde yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşu sırasında ise ''Taraftar girmeden maç başlamasın'' şeklinde tempo tuttu.

Karşılaşma başladıktan sonra 2. dakikanın içinde bu tribünün altındaki büyük kapının olduğu taraftan çok sayıda Fenerbahçe taraftarının koşarak büyük bir aceleyle tribüne doğru yöneldiği görüldü.

Fenerbahçeli taraftarların yarattığı durum bir anda statta atmosferi gererken, çevik kuvvet ekipleri eski açık tribünün olduğu bölüme doğru giderek taraftarları kontrol altında tutup, sarı-lacivertli taraftarlar için ayrılan tribünlere yerleştirmeye çalıştı.

Söz konusu kapının stada bakan bölümündeki camlı bölümde zarar meydana geldiği görüldü.

Tribünde bu olay yaşanırken karşılaşmanın hakemi Fırat Aydınus maçı da durdurdu. Karşılaşma 3 dakikalık bir duraksamanın ardından yeniden başladı.

Fenerbahçeli taraftarların yarattığı bu duruma Beşiktaş tribünleri büyük tepki gösterdi. Protokol tribünün alt ve yan bölümündeki taraftarlar da Fenerbahçe Kulübü Başkan Vekili Nihat Özdemir'e tepki gösterdi. Protokol tribününe doğru atılan bir yabancı madde nedeniyle sinirlenen Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören, ayağa kalkarak taraftarlarını uyardı.

Tribünlerin gerildiği bu anda kapalı tribündeki Beşiktaş seyircisi ''Vali istifa'' şekline bağırdı.

Öte yandan, sarı-lacivertli taraftarların Fiyapı İnönü Stadı'nın demir kapılarından birini kırıp içeri girdiği iddia edildi.