Yakınlaşma dünya basınında

Türkiye ile Ermenistan arasındaki yakınlaşma dünya basınında geniş yer buldu. Olayı değerlendiren gazeteler, "Yüzyılık düşmanlık, dünyanın en acı çekişmelerden biri", "Önemli bir adım", "İki ülke sınırları açma eşiğinde" gibi ifadeler kullandılar.

01 Eylül 2009 Salı, 08:13
Abone Ol google-news

Türkiye ile Ermenistan, diplomatik ilişkileri kurmak amacıyla iç siyasi istişarelere başlayacakları yönündeki açıklama, tüm dünyada yankılandı. Yabancı medyada "Onyıllarca devam eden güvensizlikten sonra yakınlaşıyorlar", "Görüşmeler hala birçok tehlikeyle karşı karşıya", "Onarılması zor bir çatlağın üstesinden geliyorlar", "Futbol odaklı diplomasi. Ankara Sarkisyan maça gelsin diye sürpriz adımlar atıyor" gibi yorumlar yapılıyor.

 

New York Times: Yüzyıllık düşmanlık, dünyanın en acı çekişmelerinden biri

"Aralarındaki yüzyılık düşmanlığı, dünyanın en uzun süren ve acı uluslararası çekişmelerden biri olan Türkiye ve Ermenistan, diplomatik ilişkileri kurma konusunda anlaştı."

 

Times: Görüşmeler hala birçok tehlikeyle karşı karşıya

"Görüşmeler hala birçok tehlikeyle karşı karşıya, özellikle Ermenistan'ın, Türkiye'nin Ermeni soykırımının uluslararası toplum tarafından tanınması kampanyası. Sayın Sarkisyan'ın ihtilafın çözümü bozmayacağını söylese de Türkiye'de katliama ilişkin milliyetçi duygular hala çok yoğun. Ermenistan ile diplomatik ilişkilerin kurulması Türkiye'nin AB üyelik şansını artıracak."

 

Tribune de Geneve: Önemli bir adım

"Ermenistan ve Türkiye, diplomatik ilişkileri kurmak ve sınırlarını açmak için bir mutabakata vardıklarını açıkladılar. Bu, on yıllarca devam eden güvensizlik ve karşılıklı suçlamalardan sonra iki komşuyu barıştırmaya yönelik önemli bir adım."

 

Wall Street Journal: Onarılması zor bir çatlağın üstesinden geliyorlar

"Ermenistan ve Türkiye, Osmanlı döneminde Ermenilerin katliamının damgasını vurduğu, görünürde onarılması çok zor bir çatlağın üstesinden gelerek diplomatik ilişkilerin kurulmasına yönelik nihai görüşmeler konusunda mutabık kaldılar."

 

BBC: On yıllarca güvensizlikten sonra yakınlaşıyorlar

"Türkiye ve komşusu Ermenistan, her iki taraftaki on yıllarca devam eden acı güvensizlikten sonra diplomatik bağları kurmaya daha yakınlaştı."

 

El Pais: İki ülke sınırları açma eşiğinde

"Ermenistan ve Türkiye, diplomatik ilişkileri kurmaya daha yakın. Yüzyıla yakın bir süre devam eden düşmanlığın ardından iki ülke, ayrılıkların üstesinden gelmek ve sınırlarını açma eşiğinde."

 

Novosti: İsviçre'nin arabuluculuğunda anlaştılar

"Türkiye ve Ermenistan, İsviçre'nin arabuluculuğundaki görüşmelerde diplomatik ilişkilerin kurulmasına yönelik iç siyasi danışmaları başlatma konusunda mutabık kaldı. İki ülke arasında, Sovyetler Birliği'nin parçalandığı 1991'den beri diplomatik ilişkiler yok."

 

Euronews: Düşman komşular arasındali ilişkiler iyileşmeye yüz tuttu

-"Düşman komşular arasındaki ilişkiler iyileşmeye yüz tuttu. Yüzyılık acı güvensizliğin ardından yavaş iyileşmeyi başlatan gelişme, iki liderin geçen yıl Ermenistan'ın başkentindeki görülmemiş buluşması oldu."

 

Deutsche Welle: Sarkistan maça gelsin diye sürpriz adımlar atılıyor

"Futbol odaklı diplomasi. Türkiye-Ermenistan ilişkilerini normalleştirecek yeni gelişmeler kaydediliyor. Ankara, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın 14 Ekim'de Bursa'da oynanacak maça gelmesini sağlamak için sürpriz adımlar atıyor."

 

Le Monde: Türkyie, Ermenistan diplomatik ilişkileri kurma yolunda

"Türkiye ve Ermenistan, diplomatik ilişkileri kurma yolunda. Ankara'nın, Erivan ile, Ermenistan'ın 1991 yılındaki bağımsızlığından beri diplomatik ilişkileri yok."

 

Amerika'nın Sesi: İç siyasi danışma süreci başlattılar

"Türkiye ve Ermenistan, ilişkilerini normalleştirmek amacıyla iç siyasi danışma süreci başlattı."