Yaman Tüzcet alkışlarla uğurlandı

Geçen hafta Avustralya’da hayatını kaybeden oyuncu ve oyun yazarı Yaman Tüzcet, İstanbul’da son yolculuğuna uğurlandı.

19 Ekim 2018 Cuma, 23:12
Abone Ol google-news

 

Sanatçı için ilk tören Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlendi. Buradaki törene sanatçının eşi Günnur Tüzcet ve sanat dünyasından çok sayıda isim katıldı. Günnur Tüzcet, veda konuşmasında “Yamanımı 20 senedir tanıyorum. Hayatımda tanıdığım en iyi, en düşünceli ve en kibar insandı. Paylaşmasını, öğretmesini çok severdi. Bütün yaptıkların, öğrettiklerin, yaşattıkların ve hatıraların için teşekkür ediyorum. Yaman, vefatından iki gün önce ‘Çok güzel yaşadım, ölmekten korkmuyorum. Sadece başta senden, sevgili anneciğinden ve sevgili arkadaşlarımdan ayrılacağım için üzülüyorum’ dedi” ifadelerini kullandı.

‘Biz 3 arkadaştık’

Tüzcet’in çok uzun senelerdir yakın dostu olan Müjdat Gezen ise “Biz üç arkadaştık; Yaman, Savaş (Dinçel), Müjdat. 1960’ta konservatuvarın tiyatro bölümünü kazandık... Arkasından geçen yıllarda Yaman, Avustralya’ya gitti... Hastalığını öğrendiğimde her gün aramaya başladım. En son konuşmamda telefonu açtığımda ‘Yanlış numara’ dedi, ‘Burası sular idaresi.’ Ne diyorsun oğlum, bunadın mı dedim. ‘Yok. Bugün ciğerimden üç kilo su aldılar da onun için sular idaresi diyorum. Sen beni üç gün arama’ dedi. Üçüncü gün aradığımda telefona Günnur çıktı, ‘Bugün kaybettik’ dedi. Üç arkadaştık, önce Savaş erkenden bizi terk etti, arkasından Yaman gitti, işte otomatikman da sıra bize geldi... Yaşadığımız kadar daha yaşayacağız. Yaman güzel bir hayat yaşadı, dünya insanıydı” dedi.
Muhsin Ertuğrul’da önce Tüzcet’in sanat ve özel hayatından karelerin yer aldığı bir barkovizyon gösterimi yapıldı. Sonrasında saygı duruşunun ardından konuşmalara geçildi.

Tüzcet’in cenazesi Levent’teki Afet Yolal Camisi’nde kılınan cenaze namazın ardından Kozlu Aile Mezarlığı’na defnedildi.