Yaratıcı ellerin dansı

Antalya'nın Kaş ilçesinde, Avrupa Birliği'nin Yaşam Boyu Öğrenme Programı çerçevesinde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün kurslarına katılan kadınlar, eskidiği gerekçesiyle atılması gereken kimi eşyaya yeniden hayat vererek, tüketime kazandırıyor.

17 Nisan 2010 Cumartesi, 10:56
Abone Ol google-news

''Yaratıcı Ellerin Dansı'' adıyla yürütülen proje uyarınca, Kaşlı kadınlar, öğrendiklerini AB üyesi ülkelerden hemcinsleriyle de paylaşıyorlar. Bu bağlamda, adı geçen projeye, Türkiye ile birlikte katılan İrlandalı, Avusturyalı ve Yunanistanlı kadınlar, kendi ülkelerinin geleneksel el sanatlarını da birbirlerine öğretiyorlar. Kaşlı kadınlar, yaptıkları çalışmalarla çevreyi koruduklarına inanıyor, bazıları da çeyizlerini hazırlıyorlar.

Kaşlı kadınların yaptığı çalışmaların içerisinde, eski kravatların birleştirilmesiyle yapılan masa örtüleri, eski yazmalar kullanılarak yapılan bebek elbisesi, masa örtüsü, tepsi örtüsü, eski ahşaplar boyanarak yapılan tepsi, çeyiz sandığı, takı sandığı yer alıyor. Türk kadınlar, Avusturyalı kadınlardan öğrendikleri keçe sanatı ile evlerini süsleyecek çiçek ve bayrak da yapıyorlar. Bazıları öğrendikleri el sanatları ile kendilerine özel günler için elbise dikerken, kimileri de tığ işi, makine nakışı, iğne oyası, Brezilya nakışı, boncuk işleme ile ürünler gerçekleştiriyor.
 

Aile bütçesine katkı

Eski eşyadan ürettikleri ürünleri Kaş'ta açtıkları bir sergide yerli ve yabancı turistlere satma fırsatı da yaratan Kaşlı kadınların kurs öğretmeni Emine Kaya, ev kadınlarının, eski eşyayı bu kurslarda yenileyerek aile bütçelerine katkı sağladıklarını, yine AB Projesi uyarınca, Avusturyalı, İrlandalı ve Yunanistanlı ev hanımlarıyla bilgi paylaşımı yaparak ürünlerini birbirlerine gösterdiklerini anlattı.

Kursiyerlerden Nilüfer Tümay, çevreye duyarlı ev hanımları olarak, atılacak eski eşyayı doğaya zarar vermeyecek şekilde yeniden değerlendirdiklerini belirtirken, Zühal Karasu da nişanlı olduğunu, eski eşyadan çeyizinin bir bölümünü hazırladığını ve aile bütçesine katıda bulunduğunu dile getirdi. Kursiyerlerden İlkay Konakçı ise, Almanya'da doğup büyüdüğünü, sekiz aydır Türkiye'de olduğunu ve Türk el sanatlarına büyük ilgi duyarak yeni bilgiler edindiğini kaydetti.