"Yeni yerler çıkarsa aranabilir"

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Ergenekon soruşturması kapsamında ele geçirilen kroki ve dokümanlar incelendikçe yeni yerlerin varlığının ortaya çıkması halinde buraların aranabileceğini söyledi.

13 Ocak 2009 Salı, 09:47
Abone Ol google-news

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Meclis'te AKP Grup toplantısı öncesi gazetecilerin, Ergenekon soruşturması kapsamında sürdürülen son gelişmeler ile ilgili sorularını yanıtladı.
Atalay, Yenikkent Zir vadesindeki aramayla ilgili şunları söyledi, "Şimdi elde dökümanlar olur, veriler olur. Onlar incelendikçe yeni yerler de çıkabilir. Ama şu anda 'var' diyebileceğimiz bir yer yok. Kazılardan mühimmat çıktıkça inceleniyor. Yeni yerler de çıkarsa gerekirse aranabilir"

Atalay, başta YARSAV, olmak üzere polislerin soruşturma kapsamı dışında tutulmasına yönelik tepkilerin hatırlatılması üzerine, "Soruşturma, savcıların denetimindedir. Böyle tartışmalara girmeyeyim. Şu anda işi yürüten yargı. Konuşan da yargı mensubu. Ben onları tabi birazcık yargının dışına çıkmış siyasi bir üslup olarak da değerlendiriyorum."
 

Aykırı işlem yapanlar

"Gözaltına alınan isimlerin gözaltına alınış biçimleri de çok eleştiri konusu oldu. Bu konuda polis teşkilatında başlattığınız soruşturma var mı?" şeklindeki bir soruya Atalay şu yanıtı verdi, "O konuda şu şahıs bu şahısla alakalı değil. Hatırlarsanız yakın zamanda bir genelge yayımladım. 5 Aralık'ta yayınladım. Gözaltı süreciyle ilgili bir genelge. Buna aykırı işlem yapan olursa bunlarla ilgili değerlendirme yapılır. Daha perşembe günü Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ve Ankara Valisi'ne talimat verdim ve şu anda Ankara Valiliği bu konuyla ilgili inceleme başlattı. Bu konuyu çok önemli buluyorum."

"Kaç polis hakkında soruşturma başlatıldı?" diye soran bir gazeteciye Atalay, "Başlattılar arkadaşlar, bize de gözaltı süreciyle ilgili bilgi veriliyor" yanıtını verdi.
Atalay, "İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde silahların basına gösterilmesine eleştiriler oldu mu?" şeklindeki bir soruyu cevaplandırırken, "Ben o kısımla ilgili birşey söylemiyorum. Gözaltı, bu süreç yargının elindedir, yargının denetimindedir. Nerede, ne yapılıyorsa, yargının izniyledir. Bunun böyle bilinmesi lazım" dedi.

"Bakanlık olarak da inceleme başlatacak mısınız?" sorusuna Bakan Atalay,
"Gerekirse yapılır ama zaten yargının elindeki bir olay. Tabi ki her suça karışan personelle ilgili o kurum ayrıca kendisi idari işlemler yapar. Burada zaten tutuklandı bunlar. Sürecin içinde. Bakanlıklar rutin olarak kendisinin yapması gerekeni yapar" diye karşılık verdi.