Yeşil katliamı Guardian'da: İstanbul'un adaylığı şaka gibi

İngiliz gazetesi The Guardian, Avrupa'da 'Yeşilin Başkenti' adayları arasında İstanbul'un da olmasını CHP'li Oğuz Kaan Salıcı'nın 'şaka gibi' ifadesiyle niteledi.

04 Kasım 2014 Salı, 13:49
Abone Ol google-news

The Guardian gazetesi; İstanbul'da yeşilin katledilip, betonlaşmanın devam etmesini eleştirdi. Gazeteci Zia Weise'ın, İstanbulluların da görüşlerini alarak kaleme aldığı yazısında, kentin 2017 Avrupa Yeşilin Başkenti adaylığının aktivistler ve muhalif politikacılar tarafından 'alayla' karşılandığı dile getirildi.

"ŞAKA GİBİ"

CHP'li Oğuz Kaan Salıcı'nın "Şaka gibi. İstanbul yeşil bir kent değil. Yeşilin başkentliğine başvurmak bir politikacı şakası" ifadelerine de yer veren Weise, şehirdeki hızlı betonlaşmanın yeşil alanları riske soktuğunu anlattı.

GEZİ PARKI DİRENİŞİNİ HATIRLATTI

İstanbul'un çevresindeki milyonlarca ağacın, üçüncü köprü ve üçüncü havalimanı için kesildiğini belirten Weisse, "Kentin kalbindeki küçük yeşil alan Gezi Parkı’na alışveriş merkezi yapılmasına karşı başlatılan eylemler geçtiğimiz yıl ülke çapında gösterilere yol açmıştı" hatırlatmasını yaptı.

VALİDEBAĞ'I DA ANLATTI: HER ŞEYİ KÂRÂ ÇEVİRMEYE ÇALIŞIYORLAR

Weisse Guardian'ındaki yazısında Validebağ direnişini de anlattı. "Üsküdar'da yaşayanlar, çevre kanunlarınca korunan bir korunun hemen yanında başlayan bir cami inşaatına karşı eylemler için sokağa döküldü" ifadelerini kullanan Weisse, bir aktivistin "Her şeyi kârâ çevirmeye çalışıyorlar" sözlerine yer verdi.

KENTLİLERİN İSTEKLERİNİ DİNLEYEN KAZANACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Validebağ savunucuları için "cami düşmanları" dediğini hatırlatan Weisse, '2017 Avrupa Yeşilin Başkenti' yarışı için, "Kentlilerin isteklerini dinleyen şehir kazanacak" dedi.