Filmekimi heyecanı başlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 21. kez düzenlenen Filmekimi heyecanla beklenen dopdolu programıyla 7-16 Ekim tarihlerinde İstanbul’da sinemaseverlerle yeniden buluşuyor.

Yayınlanma: 29.09.2022 - 17:42
Filmekimi heyecanı başlıyor
Abone Ol google-news

Bu yıl Venedik’te En İyi Senaryo ödülünü kazanan The Banshees of Inisherin ve Beyaz Gürültü filmlerinin yanı sıra Cannes’da Büyük Ödül’ü paylaşan Öğle Güneşinde Yıldızlar ve Yakın gibi merakla beklenen bol ödüllü filmleri izleyiciyle buluşturacak Filmekimi’nin biletleri 4 Ekim’de satışa çıkıyor. Filmekimi Sundance, Cannes, Venedik, Toronto film festivallerinde gösterilmiş, ödüllü ve merakla beklenen yeni yapımları içeren programıyla 7-16 Ekim tarihlerinde İstanbul’da sinemaseverlerle buluşacak. 

Filmekimi filmleri Beyoğlu’nda Atlas 1948 Sineması, Şişli'de City's Nişantaşı – CINEWAM Premium ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması ve Sinematek/Sinemaevi’nde izlenebilecek. 

Filmekimi, Beyoğlu Kültür Yolu kapsamında ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ile gerçekleştirilmektedir.

BÜYÜK FESTİVALLERDEN ÖDÜLLÜ FİLMLER

Filmekimi programı bu yıl da dünyanın dört bir yanındaki saygın festivallerde prömiyerini yapmış, ödüller kazanmış filmleri izleyiciyle buluşturuyor. 

Eylülde sonuçlanan Venedik Film Festivali'nde En İyi Senaryo ve Colin Farrell’a En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini getiren The Banshees of Inisherin (Martin McDonagh), Noah Baumbach’ın son filmi Beyaz Gürültü Filmekimi programında yer alıyor. Venedik’ten ayrıca L’Immensità (Emanuele Crialese), Marlowe (Neil Jordan), Paul Schrader'ın yeni filmi Usta Bahçıvan filmleri de Filmekimi’nde.

Cannes’da Büyük Ödülü paylaşan Claire Denis’nin Öğle Güneşinde Yıldızlar ve Lukas Dhont’un Yakın filmleri, Jüri Ödülü kazanan Sekiz Dağ (Charlotte Vandermeersch & Felix Van Groeningen), yine Jüri Ödülü kazanan Aİ (Jerzy Skolimowski), Park Chan-wook’a En İyi Yönetmen ödülü getiren Ayrılma Kararı, Zar Amir-Ebrahimi’ye En İyi Kadın Oyuncu ödülü getiren Kutsal Örümcek (Ali Abbasi), Song Kang-ho’ya En İyi Erkek Oyuncu ödülü getiren Bebek Servisi (Hirokazu Kore-eda), En İyi Senaryo Ödülü kazanan Cennetten Gelen Çocuk (Tarik Saleh), Eleştirmenler Haftası Jüri Ödülü ve Saraybosna'da Cinsiyet Eşitliği Ödülü alan Güneş Sonrası (Charlotte Wells), Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde EcoPro Jüri Ödülü kazanan İncir Ağaçlarının Altında (Erige Sehiri), en iyi ilk filme verilen Altın Kamera ödülünü kazanan Savaş Atı (Gina Gammell & Riley Keough), Europa Cinemas En İyi Avrupa Filmi seçilen Güzel Bir Sabah (Mia Hansen-Løve), eleştirmenler federasyonu FIPRESCI Ödülü kazanan Leyla’nın Kardeşleri (Saeed Roustaee), Belirli Bir Bakış bölümünde FIPRESCI ödülü kazanan Mavi Kaftan (Maryam Touzani), aynı bölümde En İyi Senaryo Ödülü kazanan Akdeniz Ateşi (Maha Haj), Belirli Bir Bakış bölümünün en iyi filmi seçilen İşe Yaramazlar (Lise Akoka & Romane Gueret); yine Belirli Bir Bakış bölümünde Vicky Krieps’e En İyi Performans ödülü getiren Korsaj (Marie Kreutzer) Filmekimi'nde gösterilecek. 

Programda ayrıca Romen usta yönetmen Christian Mungiu'nun son filmi R.M.N., Toronto Film Festivali'nde prömiyerini yapan Kadın Kral (Gina Prince-Bythewood), Emma Thompson'lı İyi Şanslar Leo Grande, Louis Garrel'in yönettiği yeni filmi Masum, Cannes Film Festivali'nin açılış filmi Kestik! (Michel Hazanavicius), Sundance ve birçok festivalde daha ödüllendirilen Aşkın Ateşi, Hlynur Pálmason'un son filmi Tanrının Unuttuğu Yer, Selçuk Metin'in Yıldız Kenter belgeseli Caniko da yer alıyor.

Filmekimi’nin bu yılki sloganı “Sinemasever için ekim, Filmekimi ayıdır”.  

Filmekimi’nin reklam kampanyası ve afişini bu yıl da Muhabbet Ajans hazırladı. Her yıl eğlenceli fikirlere imza atan Muhabbet Ajansı bu yıl “Ekim demek #Filmekimi demek!” fikrinden yola çıkarak “Aylardan Filmekimi” kampanyasını hazırladı. Çünkü “gerçek sinemaseverler ekime Filmekimi der, Filmekimi’ni bekler.” 

BİLET SATIŞ BİLGİLERİ

Festival biletleri, 30 Eylül Cuma 10.30’da başlayacak Lale Kart üyeleri için indirimli ön satışların ardından, 4 Ekim Pazartesi 14.30’da genel satışa açılacak. Biletler passo.com.tr/tr üzerinden, Passo perakende noktalarından, City's Nişantaşı – CINEWAM Premium, Kadıköy Sineması gişelerinden ve İKSV ana gişesinden alınabilir.

Filmekimi gösterimlerinin hafta içi gündüz seansları (11.00, 13.30, 16.00) tam 50 TL. Hafta içi 19.00 ve hafta sonu seansları (11.00-13.30-16.00-19.00) ve tüm 21.30 seansları tam 75 TL. 21.30 seansları harici seanslar ise yalnızca öğrencilere özel Eczacıbaşı Genç Bilet ile 10 TL. 

Siyah ve Beyaz Lale Kart üyeleri biletlerini kendilerine ait ön satış dönemlerinde, yer seçme opsiyonuyla passo.com.tr/tr üzerinden %25; Kırmızı Lale Kart üyeleri ise %15 oranlarında indirimle satın alabilirler. 

Lale Kart üyeleri için ön satış dönemi: 30 Eylül Cuma 10.30 ( Siyah Lale Üyeleri), 1 Ekim Cumartesi 10.30 (Beyaz Lale Üyeleri), 2 Ekim Pazar 10.30 (Kırmızı Lale üyeleri)

Ayrıntılı bilgi için: filmekimi.iksv.org

FİLMEKİMİ PROGRAMI

Kutsal Örümcek / Holy Spider / Ali Abbasi 

İşe Yaramazlar / Les Pires / Lisa Akoka, Romane Gueret 

Ölüm Ayırana Dek / Plus que jamais / More than Ever / Emily Atef

Beyaz Gürültü / White Noise / Noah Baumbach 

Maskeli Balo / Mascarade / Masquerade / Nicolas Bedos 

İlgi Manyağı / Syk Pike / Sick of Myself / Kristoffer Borgli 

Viva Maestro! / Ted Braun

Tiyatro Okulu / Les Amandiers / Forever Young / Valeria Bruni Tedeschi 

Ayrılma Kararı / Heeojil kyolshim / Decision To Leave / Park Chan-wook

Uçsuz Bucaksız / L’Immensità / Emanuele Crialese 

Öğle Güneşinde Yıldızlar / Stars At Noon / Claire Denis

Aile Bağları / Frère et soeur / Brother and Sister / Arnaud Desplechin

Yakın / Close / Lukas Dhont

Aşkın Ateşi / Fire of Love / Sara Dosa

Asi / Rebel / Adil El Arbi & Bilall Fallah 

Masum / L’Innocent / The Innocent / Louis Garrel

Hallelujah: Leonard Cohen, Bi·r Yolculuk, Bi·r Şarkı / Hallelujah: Leonard Cohen, a Journey, a Song / Daniel Geller & Dayna Goldfine

See How They Run / Tom George 

Güzel Bir Sabah / Un Beau Matin / One Fine Morning / Mia Hansen-Løve

Akdeniz Ateşi / Mediterranean Fever / Maha Haj

Kestik! / Coupez! / Final Cut / Michel Hazanavicius

İyi Şanslar Leo Grande / Good Luck to you, Leo Grande / Sophie Hyde

Marlowe / Neil Jordan

Savaş Atı / War Pony / Riley Keough, Gina Gammell

Armageddon Time / James Gray

Bebek Servisi / Broker / Hirokazu Koreeda

Korsaj / Corsage / Marie Kreutzer 

Caniko / Selçuk Metin

R.M.N. / Cristian Mungiu 

Geçici Bir İlişkinin Güncesi / Chronique d’une liaison passagère / Diary of a Fleeting Affair / Emmanuel Mouret

The Banshees of Inisherin / Martin McDonagh

The Menu / Mark Mylod

Beş Şeytan / Les cinq diables / The Five Devils / Léa Mysius

Call Jane / Phyllis Nagy 

Kelebek Görüşü / Bachennya Metelyka / Butterfly Vision / Maksim Nakonechnyi

Emily / Frances O'Connor 

Tanrının Unuttuğu Yer / Vanskabte Land / Godland / Hlynur Pálmason

Kadın Kral / The Woman King / Gina Prince-Bythewood

Leyla’nın Kardeşleri / Leila’s Brothers / Saeed Roustaee

Cennetten Gelen Çocuk / Walad min al Janna / Boy From Heaven / Tarik Saleh

İncir Ağaçlarının Altında / Under the Fig Trees / Erige Sehiri

Çaykovski’nin Karısı / Zhena Chaikovskogo / Tchaikovski’s Wife / Kirill Serebrennikov

Pacifiction / Tourment sur les îles / Albert Serra

Usta Bahçıvan / Master Gardener / Paul Schrader

Aİ / EO / Jerzy Skolimowski

Hayvanlar / As Bestas / The Beasts / Rodrigo Sorogoyen 

Mavi Kaftan / Le Bleu du Caftan / The Blue Caftan / Maryam Touzani 

Sekiz Dağ / Le Otto Montagne / The Eight Mountains / Charlotte Vandermeersch, Felix van Groeningen

Güneş Sonrası / Aftersun / Charlotte Wells

Paris Hatıraları / Revoir Paris / Paris Memories / Alice Winocour


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon