‘AKP’yle işbirliği’ iddialarına DEM Parti’den yanıt: ‘Kendi stratejileri yüzünden kaybederler’

DEM Parti’nin İstanbul’da aday çıkarma kararı sonrası gelen ‘AKP’yle işbirliği yapıyorlar’ eleştirilerine yanıt geldi. DEM Partili Sezai Temelli “Güç birliği olsa olurdu. Olmuyorsa CHP’nin kendisine bakması gerekiyor. Biz kendi siyasi kararımızla yol alıyoruz. Murat Kurum da, Ekrem İmamoğlu da seçimi kaybederse kendi stratejisi nedeniyle kaybeder” ifadelerini kullandı.

Yayınlanma: 07.02.2024 - 10:12
‘AKP’yle işbirliği’ iddialarına DEM Parti’den yanıt: ‘Kendi stratejileri yüzünden kaybederler’
Abone Ol google-news

31 Mart yerel seçimi için DEM Parti’nin İstanbul’da aday çıkarma kararı almasına ‘Murat Kurum’a seçimi kazandıracaklar’ şeklinde eleştiriler geldi. ‘AKP’yle örtülü işbirliği’ iddialarına DEM Parti’den yanıt geldi. 

10Haber'den Caner Polat'ın aktardığına göre, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Grup Başkanvekili Sezai Temelli bu iddialar için “Biz pazar günü İstanbul’da aday çıkaracağımızı açıkladık. 9 şubata kadar aday çalışmaları sürecek, İstanbul başta olmak üzere aday çıkarabildiğimiz – eğer bir güç birliği, kent uzlaşısı yoksa- yerlerde de adaylarımızı açıklayacağız. Başak Demirtaş ile ilgili gelen soruya da ‘aday havuzumuzda’ dedik. O günden beri sosyal medyada çok kirli bir dille, adeta nefret söylemiyle aday çıkarmakla ilgili ve başka konularda suçlamalar var. ‘AKP’nin adayı’ demek, pazarlık yapıldığını öne sürmek sosyal medya kirliliğinin klasik hali. Bu ithamlar ne siyasi nezakete sığar, ne de güç birliği görüşmelerinin içinde yeri olabilir. 

Güç birliği olsa olurdu. Olmuyorsa CHP’nin kendisine bakması gerekiyor. Biz kendi siyasi kararımızla yol alıyoruz. Murat Kurum da, Ekrem İmamoğlu da seçimi kaybederse kendi stratejisi nedeniyle kaybeder. AKP’si, CHP’si kendi başarısızlıkları ya da yaratamamış oldukları ittifak politikaları sebebiyle sürüklendikleri yer için partimizi sorumlu görmeleri, partimiz üstünden kendi başarısızlıklarını örtmeye çalışmaları kabul edilebilir değil” dedi.

Mayıs seçimlerinin ardından yerel seçimlerde ‘kent uzlaşısı’ ile hareket etmeye karar verdiklerini belirten Temelli “Her kentin yerel özelliklerini dikkate alacağız. Kürt illerinde adaylarımızı halk oylamalarıyla belirledik. Batıda kent uzlaşısıyla yol aldığımız ilçeler, iller var. Bu kent uzlaşısının içinde birçok parti var. Güç birliği olan yerler var. İstanbul’da bu şu ana kadar olmadı” dedi.

“ORTAK ADAYLAR İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR”

Ortak aday görüşmelerinin sürdüğüne dikkat çeken Temelli “CHP adayları üstünde netleşmiş bir yer yok ama kentin dinamikleriyle ortak aday çıkarma eğilimi olan yerlerde çalışma sürüyor. Bu ayın dokuzuna kadar onları da netleştirmeye çalışıyoruz. Belli yerlerde ortak aday çıkabilir. Bu ortak adaylarla seçime gidilebilir. Her yerde adayımızla gideceğimizi ama kent uzlaşısını da dikkate alacağımızı defalarca belirtmemize rağmen maalesef yine pazarlık aklına sıkışan belli şeyler yaşanıyor. İthamların bir kaynağı da bu tabii. Aslı astarı olmayan ithamlar. Her şeyden önce insanları hedef alan, kirli bir dille  saldıran tavrı kabul etmemiz mümkün değil” diye konuştu.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler