Osman Kavala'nın avukatlarından açıklama: Suçlamaların tutukluluk için kullanıldığı itiraf edilmiştir

İş insanı Osman Kavala'nın avukatları tarafından yapılan açıklamada, Gezi Davası’nda sunulan savcılık mütalaasına ilişkin “Kavala hakkında ‘15 Temmuz darbe girişimini desteklemek’ ve tutukluluk gerekçesi yapılan ‘casusluk’ suçlamalarının konusuz kaldığı imza altına alınmıştır" denildi.

Yayınlanma: 08.03.2022 - 12:30
Osman Kavala'nın avukatlarından açıklama: Suçlamaların tutukluluk için kullanıldığı itiraf edilmiştir
Abone Ol google-news

Gezi Parkı davasında mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, sanık Osman Kavala'nın "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep etmişti.

Kavala'nın avukatları bugün mütalaaya ilişkin bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

"Osman Kavala hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmekte olan davada:

İddia makamı, 4 Mart 2022 tarihinde esas hakkında mütalaasını sunmuş ve Osman Kavala’nın Türk Ceza Kanunu’nun 312. maddesi (“cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmak veya görevlerini yapmasını tamamen ya da kısmen engellemek”) uyarınca ağırlaştırılmış müebbet cezasıyla cezalandırılmasını talep etmiştir.

Söz konusu mütalaa gereğince; Osman Kavala hakkında “15 Temmuz darbe girişimini desteklemek” (TCK 309) ve iki yıldır tutukluluk gerekçesi yapılan “Casusluk” (TCK 328) suçlamalarının konusuz kaldığı imza altına alınmış, özellikle casusluk suçlamasının sadece tutuklamanın sürdürülmesine yönelik bir hukuki argüman olarak kullanıldığı açıkça itiraf edilmiştir.

Yine aynı mütalaa uyarınca; Osman Kavala ve diğer Gezi sanıkları beraat etmiş oldukları Gezi ile ilgili davalardan aynı delillerle yeniden cezalandırılmak istenmiş, TCK 312. madde ile ilgili tutukluluğu değerlendiren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin “somut ve meşru delillere dayanmadığı” yolundaki kararı açıkça hiçe sayılarak, Uluslararası Ceza Hukuku’na ilişkin karar ve normlar ısrarla yok hükmünde addedilmiştir.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

Osman Kavala’nın Avukatları"


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler