TBMM Başkanı Şentop: Bugüne kadar hiç yaşanmamış bir terbiyesizlik

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Osman Kavala'nın serbest bırakılması yönünde çağrıda bulunan 10 büyükelçi için "Türkiye'de iç işlerine çok açık ve çok terbiyesizce bir müdahaledir" dedi.

25 Ekim 2021 Pazartesi, 13:50
TBMM Başkanı Şentop: Bugüne kadar hiç yaşanmamış bir terbiyesizlik
Abone Ol google-news

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Trakya Kalkınma Ajansı ve Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası ile Çerkezköy Belediyesi iş birliği ile gerçekleştirilen Çerkezköy Endüstriyel Fuarı'nın açılışında konuştu.

10 büyükelçinin tutuklu Osman Kavala'ya ilişkin açıklamalarını değerlendiren Şentop, büyükelçilerin, AİHM kararlarıyla ilgili hassasiyetleri varsa başka ülkeler kararlara uymadığında da reaksiyon göstermeleri gerektiğini ifade edip şu sözleri kullandı:

"Bu işin bir tarafı esas vahim olan tarafı şu, bu bildiri içerisinde bu 10 büyükelçi diyor ki: 'Türkiye derhal bir tahliye kararı vermelidir' diyor. Bu kararı kim verecek? Mahkeme verecek. Biliyorsunuz bizim Anayasamızda TBMM'de devam eden bir yargılama süreciyle ilgili soru sormak, araştırma yapmak hatta konuşma yapmak bile yargı yetkisinin kullanılmasını etkileyeceği için yasaklanmış anayasa tarafından. Biz milletvekilleri olarak TBMM'de bu büyükelçilerin konuşmuş olduğu davayla ilgili konuşamazken, anayasa bunu bize yasaklamışken, bizim milletvekillerimize yasaklamışken kalkıp yabancı ülkelerin büyükelçilerinin yargıya talimat verir bir şekilde, 'derhal serbest bırakılmasının sağlanması' şeklinde bir ifadeyle bir bildiri kaleme almaları Türkiye'de iç işlerine çok açık ve çok terbiyesizce bir müdahaledir."

"DİPLOMATİK TERBİYESİZLİK..."

Şentop, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "istenmeyen adam" talimatına ilişkin de "Cumhurbaşkanımızın ortaya koymuş olduğu tavrı daha önce benzeri olmayan bir tavır gibi değerlendirenler büyükelçilerin yapmış olduğu terbiyesizliğin de diplomatik anlamdaki terbiyesizliğin de bugüne kadar hiç yaşanmamış bir terbiyesizlik olduğunu görmek ve buna dikkat çekmek bunu anlamak mecburiyetindedir. Bunu göz ardı ederek sadece konuyu sanki AİHM bağlamında bir konuymuş gibi küçülterek, daraltarak tartışmanın Türkiye'de az önce bahsetmiş olduğum bir özgüven problemiyle ve yaşanan olayları doğru okuyamama eksikliğiyle malum olduğunu ifade etmek isterim" dedi.