Adıyaman'da çadırda yaşayan depremzedeye 4 bin 145 TL elektrik faturası geldi

Depremde evi ağır hasar alan ve üç çocuğuyla çadırda kalan Adıyamanlı depremzedeye 4 bin 145 TL elektrik faturası geldi. Depremzede Sevda İlik, “Biraz vicdan, biraz adalet. 4 bin 145 lira para ne demek ya? Size göre bir şey değil ama benim durumum yok. Alın götürün hapse atın. Bir canımız kalmıştı" dedi.

Yayınlanma: 14.06.2023 - 13:05
Abone Ol google-news

Depremin ardından günlerce elektriksiz kalan depremzedelere binlerce liralık elektrik faturası gönderilmeye başlandı. 6 Şubat’taki deprem felaketinden etkilenen kentler afet bölgesi ilan edilmişti. Bu kentlerde elektrik, su ve doğalgaz faturalarının 3 ay boyunca ertelendiği açıklanmıştı. 

Adıyaman'ın merkeze bağlı Yazıbaşı köyündeki evleri depremde ağır hasar aldığı için çadırda kalan Abuzer İlik'e 4 bin 145 TL elektrik faturası geldi. Depremden bu yana eşi ve üç çocuğuyla çadırda kalan Abuzer İlik, faturayı gönderen AKEDAŞ Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’ne giderek evinin Çevre ve şehircilik Bakanlığı’ndan 'ağır hasarlı' raporlu olduğunu söyledi.

"BİR ARAŞTIRIN ADIMIZA KAYITLI NE VAR?"

Faturayı miktarını ödemeyeceklerini belirten Abuzer İlik'in eşi Sevda İlik konuya ilişkin şunları söyledi:

"Üç küçük çocuğumla çadırda yaşıyoruz. 5 aydır çadırda yaşıyoruz. Tahliye edilmiş bir eve 4 bin 145 TL elektrik faturası hangi akla hizmetle kesiliyor anlamak istiyorum. Ekmeğimi odun ateşinde yapıyorum. Çayımı küçük sobada pişiriyorum. Bir kettle bir de televizyonumuz var. Çadırımda fazla bir malzememiz yok. Üç küçük çocuğumla çadırda yaşıyoruz. Eşim bugün AKEDAŞ elektrik dağıtım şirketine gitti. Orada da eşimi tehdit etmişler. ‘Eğer bu parayı ödemezseniz evinize haciz uygulayacağız’ demişler. Buyurun gelsinler. Ağır hasarlı bir eve haczin neyini uygulayacaklar. Hiçbir şeyimiz yok. Haciz uygulayacaksanız üç çocuğum var gelin sizin olsun. Haciz uygulayacaksanız da neye uygulayacaksınız, bir araştırın bizim adımıza kayıtlı ne var?

"DEPREMDEN KURTULDUK, BORÇLARINIZDAN KURTULAMADIK"

Biraz vicdan biraz adalet. Yazın ortasında çocuklarım dayanmıyor diye saçını kestim. 4 bin 145 lira para ne demek ya? Size göre bir şey değil ama benim durumum yok. Alın götürün hapse atın ya. Bir canımız kalmıştı. Depremden kurtulduk, borçlarınızdan kurtulamadık. Alın o da sizin olsun. Devlet yetkilileri lütfen bu olaya el atın. Adıyaman’da yüzde 70 oy almış AK Partililere sesleniyorum lütfen bu olaya el atın biz de insanız.”

Konuyla ilgili aranan AKEDAŞ Genel Müdürlüğü'nden telefonlara geri dönüş yapılmadı.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler