Doğuş Üniversitesi öğrencilerine soruşturma açıldı!

Eğitim ücretlerine öğretim süresi boyunca yalnızca yüzde 5 zam yapılacağını söyleyip, bu yıl neredeyse yüzde 300'e varan zam uygulayan Doğuş Üniversitesi, karara tepki gösterip aileleriyle birlikte protesto gerçekleştiren öğrencilere soruşturma açmaya başladı.

Yayınlanma: 17.08.2022 - 09:46
Doğuş Üniversitesi öğrencilerine soruşturma açıldı!
Abone Ol google-news

Doğuş Üniversitesi öğrencileri, eğitim ücretlerine yapılan fahiş zam sebebiyle geçen haftadan bu yana, aileleriyle birlikte protestolar gerçekleştiriyor. Yüzde 300'e varan zamlara karşı verilen mücadelede dün aileler ön plandaydı. 

Basın açıklaması yapıp ardından yönetim ile görüşen ailelerin mücadelesi sonuç verdi. Yapılan açıklamaya göre, üniversite yönetimi Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) ile görüşüp 18 Ağustos perşembe günü bir karar bildirecek.

EYLEME KATILAN ÖĞRENCİLERE DİSİPLİN SORUŞTURMASI


"YEDİĞİNİZ KABA TÜKÜRÜYORSUNUZ"
Bugün velilerin, gönüllü avukatların da katıldığı eylemde, iki asistan öğrencinin "marka adını kirletiyorsunuz", "yediğiniz kaba tükürüyorsunuz" denilerek işten atıldıkları belirtildi. İşten atılan Doğuş Üniversitesi öğrencisi Hatice Nur Egelioğlu, "Sesimizi duyurmak için eylem yaptığımızı söylediğimde, 'okul zaten geri adım atılacaktı' denildi. O zaman da 'neden en başında olması gereken fiyatları söylemediler' diye sordu ancak sessiz kalmayı tercih ettiler. Ben tüm eylem etkinliklerinde sesimizi duyurmaya çalıştım. Okulun eğitim kalitesine bir şey söylemeden hakkımı aradım ancak görevden atıldım. Amacım yalnızca arkadaşlarımı, zor durumda kalan velileri temsil etmekti. Eylemlere çalışan kimliğim ile değil öğrenci kimliğimle katıldım. Ben bugün küçük bir çocuk gibi azarlandım" ifadelerini kullandı." />

Bu gelişmeler yaşanırken bir yandan üniversite yönetiminin bastırma çabaları da devam ediyor. Kayıt olunan aşamada, senelik yalnızca yüzde 5 zam yapacağız sözünü tutmayan üniversite, 2 asistan öğrencisini "yediğiniz kaba tükürüyorsunuz" diyerek işten atmıştı. Şimdi de eyleme katılan öğrencilere soruşturma açmaya başladı.

Hukuk fakültesi öğrencilerinden Kıvılcım Çolak'a disiplin soruşturması açan yönetim, tebligatta "Eylemde saldırgan tavırlarda bulunmanız, eğitim öğretim faaliyetini engelleyecek taşkınlıkta bulunmanız, Rektörlük makamını basmaya ve suça tahrike tahrik ettiğiniz yönünde iddialar..." ifadelerini kullandı.

"ŞEHİR DIŞINDA OLAN ARKADAŞLARIMIZA DA DAVA AÇILMIŞ"

Çolak, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Tebligat elime dün akşam ulaştı. Biz yalnızca bu parayı ödeyemeceğimizi söylemek için orada bulunduk. 'Rektörlük makamını basmak' diye bir ifade kullanılmış. Bu gerçekten çok komik, çünkü Rektörlük makamına kendileri bizi davet ettiler. Rektöre dediğimiz tek şey 'hocam aşağıda da arkadaşlarımız bekliyor, size sorularımız var' dedik. Rektör uzun uzun enflasyon ve hayat pahalılığından bahsedip gitti. Bunun ardından sözlü protesto gerçekleştirerek yuhaladık. Şehir dışında olan eyleme katılmayan arkadaşlarımıza bile dava açılmış. Bunlar tamamen üniversitenin bastırma çabaları... Hukuk fakültesinde böyle bir haksızlığa uğramamız inanılmaz. Üstelik ben bir hukuk öğrencisiyim. Benden sözlü savunma da istenmemiş, diğer arkadaşlarıma bu hakkı tanımışlar ancak benden yazılı savunma istemişler. Fiyatlar normale dönene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz"


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler