"Erdoğan sayesinde" etiketine ikinci gözaltı: CHP Gençlik Kolları üyesi serbest bırakıldı!

Bursa’da "Bu ürün size pahalı mı geldi? Erdoğan sayesinde. Oy verirken aklınızda bulunsun" yazılı etiketler nedeniyle gözaltına alınan CHP Nilüfer İlçe Gençlik Kolları üyesi İdil Dengiz, serbest bırakıldı.

Yayınlanma: 11.04.2023 - 16:11
Abone Ol google-news

Bursa’da "Bu ürün size pahalı mı geldi? Erdoğan sayesinde. Oy verirken aklınızda bulunsun" yazılı etiketleri marketlerdeki ürünlerin üzerine yapıştırdığı için gözaltına alınan CHP Nilüfer İlçe Gençlik Kolları üyesi stajyer avukat İdil Dengiz, serbest bırakıldı.

Gözaltı işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen ve buradaki işlemlerin ardından serbest bırakılan Dengiz, adliye önünde açıklama yaptı.

"BUNLAR BİZİ KORKUTAMAZ"

CHP Gençlik Kolları üyesi İdil Dengiz, şu ifadeleri kullandı:

"Ben de anayasadan doğan protesto hakkımı kullandım. Hiç kimseye bir hakaret içermeyen ve hiç kimseye veya hiçbir şeye zarar vermeden yaptım bunu. Ama tabi geri dönüşü böyle olmadı. Başkanımın da söylediği gibi biz her zaman hukuktan yanayız. Bunlar bizi korkutamaz."

"SORUŞTURMA SAVCISI HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUM"

CHP Bursa İl Başkanı Turgut Özkan ise şunları söyledi:

"Maalesef demokratik hakkını kullanan, itiraz hakkını kullanan kitleler sindirilmek istenmektedir. Fakat gece saat 03.00’da ev aramasından sonra da söylediğim gibi biz dimdik ayaktayız, asla korkmuyoruz, asla yılmıyoruz. Soruşturma savcısı hakkında suç duyurusunda bulunacağımı söylemiştim. Biraz önce soruşturma savcısı hakkında görevi kötüye kullanmaktan suç duyurusunda bulundum. Bu suç duyurusunun da takipçisi olacağım."

"ARKADAŞIMIZIN YANINDAYIZ, ARKASINDAYIZ"

CHP Bursa İl Gençlik Kolları Başkanı Elif Nur Yamak da şu açıklamada bulundu:

"Yaşadığımız şeyin doğru olmadığını biliyoruz ve daha iyisini hak ettiğimizi biliyoruz. Bütün ülke için, bütün ülke gençleri olarak daha iyisini hak ettiğimizi biliyoruz. İdil arkadaşımız sadece ufak bir protestoda bulundu ve kimseye herhangi bir zarar vermedi. Kamu düzenini bozmadı kesinlikle. Biz arkadaşımızın her zaman yanındayız arkasındayız. Bu yapılan işlemlerle aslında gençlerin ses çıkarmaması, itiraz etmemesi isteniyor ama biz gençler olarak ses çıkartıyoruz, itiraz ediyoruz. Yaşadığımız hayatın bu olmamasını istiyoruz. Daha demokratik, daha adaletli, ekonomisi daha iyi, eğitimi daha güzel bir ülke hayal ediyoruz. Biz bugün bunun için buradayız. İdil arkadaşımızın yanındayız asla korkmuyoruz, korkmayacağız."

"SARAYDA OTURAN MUKTEDİR BİR ETİKETTEN KORKAR DURUMA GELMİŞ"

Nilüfer Gençlik Kolları Başkanı Ata Erk Şanlı ise şöyle konuştu:

"Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki üç buçuk yıllık görev süremin hem en zor hem de en gururlu akşamını yaşadım. İdil arkadaşımızın içeride dimdik duruşu bize dışarıda güç verdi. Bir seçim sürecindeyiz. Seçim süreçlerinde siyasi propagandalar yapılır. Ama öyle bir noktaya gelmişiz ki sarayda oturan muktedir bir etiketten korkar duruma gelmiş, yazıklar olsun. Daha çok kork. Korkabildiğin kadar kork. Asıl oradan gittikten sonra korkacaksın. Sen kimi yıldırabilirsin ya? Bak biz burada bu kadar genciz. Bu kadarımız sadece görünen yüzümüz. Bizim arkadaşlarımız sizin yaptığınız bu baskılarla yılmayacak. Biz karakola saha çalışmasından gittik. Şimdi buradan çıkacağız. Yine saha çalışmasına gideceğiz ve seni göndereceğiz. Başka bir yolu yok."

ETİKETLERİN TASARIMCISI DA GÖZALTINA ALINMIŞTI!

Ekonomik kriz ve hak ihlalleri hakkında eleştirel görseller tasarlayıp sosyal medyada paylaşan Mahir Akkoyun, İzmir’de gözaltına alınmıştı. 

Akkoyun’un tasarladığı "Erdoğan sayesinde" etiketleri, son dönemde reyonlardaki ürünlerin üstüne yapıştırılıyordu.

"Cumhurbaşkanına hakaret" ve "seçim düzenini bozmak" suçlaması talebiyle mahkemeye sevk edilen Akkoyun, serbest bırakılmıştı. 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler