Eski AKP milletvekili Mehmet Metiner dernek kurdu: 'Hedef kitlesi Kürtler olan bir dernek olacağız'

Eski AKP milletvekili Mehmet Metiner, Demokrasi ve Birlik Derneği'ni kurdu. Metiner 'Türk kardeşlerimizle beraber ama hedef kitlesi Kürtler olan bir dernek olacağız' dedi.

Yayınlanma: 19.05.2022 - 11:26
Eski AKP milletvekili Mehmet Metiner dernek kurdu: 'Hedef kitlesi Kürtler olan bir dernek olacağız'
Abone Ol google-news

Kurucu Genel Başkanlığını eski AKP milletvekili Mehmet Metiner’in yaptığı, Demokrasi ve Birlik Derneği kuruldu. Derneğin tanıtım toplantısının 3 Haziran'da yapılacağı açıklandı.

Metiner derneğin kuruluş amacıyla ilgili “Ortak vatanda Kürt Türk kardeşliğini pekiştirecek, dolayısıyla tek bayrak tek millet ekseninde ama farklılıklarımızla birlikte Türkiye olduğumuzu hatırlatacak her türlü şiddete, teröre karşı çıkacak bir yeni duruşu sergileyecek Türk kardeşlerimizle beraber ama hedef kitlesi Kürtler olan bir dernek olacağız" dedi.

Metiner şu ifadeleri kullandı:

"Artık Kürtler adına birilerinin sadece terörden, şiddetten beslenen çevrelerin sözcülük yapmasından son derece rahatsız, bu ülkenin Kürtleri olarak rahatsız. O yüzden böyle bir Derneği Türk Kürt arkadaşlarımızla beraber kurduk. Türkiye’de bir Kürt sorunu çözüldü ama hala Kürtlerimiz terör şiddet döneminden inkar asimilasyon döneminden kalma birtakım sorunları var, talepleri var. İnşallah onları da çözerek ortak vatanda hep birlikte daha özgür daha müreffeh bir şekilde yaşamasını sağlayacak bir çabaya bizim de katkımız olsun istiyoruz Dernek olarak amacımız ismimizde saklıdır. Türkiye Kürtleri olarak iki şey talep ediyoruz. Koşulsuz ve katıksız bir demokrasi, hür ve eşit yurttaşları olan demokratik bir cumhuriyet. Ortak vatanımızda tek devlet, tek bayrak ve tek millet anlayışıyla eşitliği ve kardeşliği önceleyen birlikte yaşam."

Derneğin kurucuları ise şu isimlerden oluşuyor:

Mehmet Metiner (Adıyaman eski Milletvekili), Cemal Kaya (Ağrı Eski Milletvekili-İşadamı), Fatma Salman (Ağrı Eski Milletvekili), Kutbettin Ömeroğlu (İş insanı), Ebubekir Elmalı (Avukat), Tülay Demir Oktay (Yazar), Mehmet Karataş (TV Muhabir), Engin Akel ( Eczacı), İrfan Karataş (İş insanı)


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler