Kılıçdaroğlu'ndan TÜM EMEK DER Başkanı Çalışkan'a ziyaret!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Satılmış Çalışkan’ı dernek merkezinde ziyaret etti.

Yayınlanma: 02.08.2023 - 13:43
Kılıçdaroğlu'ndan TÜM EMEK DER Başkanı Çalışkan'a ziyaret!
Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği ( TÜM EMEK DER) Başkanı Satılmış Çalışkan’ı dernek merkezinde ziyaret etti.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, ziyaretin ardından TÜM EMEK DER Başkanı Çalışkan ile ortak basın açıklaması yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu’na, Genel Başkan Yardımcısıları Hasan Efe Uyar, Aysu Bankoğlu, Aylin Yaman ve Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı eşlik etti.

"DÜNYANIN HANGİ ÜLKESİNDE BÖYLE BİR KANUN VAR?"

Emeklilere ikramiye konusunda uzun süre mücadele ettiğini ve hükümetin bu nedenle vermek zorunda kaldığını ifade eden Kılıçdaroğlu, emeklilerin çalıştığı süre içerisinde döktüğü alın terinin Türkiye’nin büyümesine ve kalkınmasına katkı sağladığını dile getirdi. 

Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Bir kanun çıktı, kanuna itiraz ettim. Ama kimse kusura bakmasın herkes sessizliğini korudu. Neydi çıkan kanun? Ne kadar çok prim öder ve çalışıyorsanız o kadar düşük emekli aylığı alıyordunuz. Dünyanın hangi ülkesinde böyle bir kanun var? Ama çıktı. Benim dışımda da kimse çıkıp 'Böyle bir rezalet olmaz. Prim fazla ödeyen emekli aylığını fazla alır, düşük prim ödeyen emekli aylığını da düşük alır' demedi.

"BİR KILIÇDAROĞLU ÇIKTI İTİRAZ ETTİ…"

Ben fazla ödüyorsam, 7 bin, 9 bin, 10 bin gün ödüyorsam ödediğim prime göre, çalıştığım süreye göre bana bir aylık bağlanır. Bu olmadı, kanun tam tersine çıktı. Ama devasa sendikalar kimse itiraz etmedi, herkes hayatından memnundu. Bir Kılıçdaroğlu çıktı itiraz etti, 'Yanlıştır bu' dedi. Ama herkes razı halinden. Ne oldu sonra emekli aylıkları düşük bağlandı. Bağlanacak, kanun öyle, öyle çıktı."

"BEDAVA OTOBÜS BİLETİYLE ŞEHİRDE TUR ATMAK…"

Emeklilere baharın cehennem edildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Size sağlanan imkân ne? Bedava otobüs biletiyle şehir içinde tur atmak. Sizin turizminiz de bu” diye konuştu.

Az prim ödeyene yüksek maaş bağlandığını, fazla prim ödeyenin mağdur edildiğini söyleyen CHP lideri Kılıçdaroğlu, toplumun “Bir şey söylersek başımız belaya girer mi?” endişesine kapıldığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, emeklilerin hakkının teslim edilmesi, emeklilerin de kendi haklarını savunması gerektiğini vurguladı. Cebindeki 200 lirayı çıkaran Kılıçdaroğlu, bu paraya şimdi 20 simit, 5 yıl önce ise çok şeyin alınabildiğini belirtti.

"SİZE 200 LİRA BİLE VERİRLEN ELLERİ TİTRİYOR"

Kemal Kılıçdaroğlu, emeklilerin yüzde 80’inin açlık sınırının altında bir aylığa mahkum edildiğini söyledi. 

“Umutsuzluğa kapılmayın” diyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Size şunu söyleyecekler, 'Vereceğiz de kasada para yok.' Beşli çeteye gelince dünya kadar para var. Üstelik Türk parası da değil, onlara dolarla, Euro’yla ödüyorlar. Size 200 lirayı bile verirken elleri titriyor. 14 milyon emekli, dul ve yetim açlık sınırının altında aylığa mahkum ediliyor. Haklarınızı savunun. 14 milyon emekli, dul ve yetimi açlık sınırının altında maaşa mahkûm edemezsiniz.

Size sağlanan tek imkân bedava otobüs bileti, şehir içinde gezebilirsin. Size verilen tek avantaj bu, başka hiçbir avantaj yok. Onu da beyler kendi ceplerinden ödemiyorlar. Gidin otobüs şoförlerini, belediye başkanlarını dinleyin, dert yanıyorlar. Onları da onların sırtına yıktılar."


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler