Özel’in o iddialı sözlerini Balbay değerlendirdi: '100. yıl ateşini kim kaparsa...'

CHP Genel Başkanlığına adaylığını açıklayan Grup Başkanı Özgür Özel, CHP'li üyelerin yüzde 85 oranında değişim istediğini belirtti. Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Balbay, Özel’in o sözlerini değerlendirdi. Balbay, ‘Değişimin içinin doldurulması gerekiyor’ dedi.

Yayınlanma: 24.10.2023 - 18:23
Abone Ol google-news

CHP’nin 4-5 Kasım’da yapılacak kurultayında genel başkanlık koltuğuna oturacak ismin belirleneceği tarih yaklaşırken CHP Genel Başkanlığına adaylığını açıklayan Grup Başkanı Özgür Özel, Adıyaman İl Başkanlığı'ndaki toplantıda konuştu. Özel, CHP'li üyelerin yüzde 85 oranında değişim istediğini belirtti. Özel, "Resmi anket sonuçlarını hepimiz görüyoruz. CHP'nin bu değişim talebine karşı durulmaması lazım" ifadelerini kullandı.

Özel’in sözlerini Cumhuriyet TV’de değerlendiren Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Balbay, “CHP’de kamuoyuna yönelik bir süreç gerekiyor” dedi.

“DEĞİŞİMİN İÇİNİN DOLDURULMASI GEREKİYOR”

Genel olarak Özel gibi gözlemlem yaptığını dile getiren Balbay, sözlerine şöyle başladı:

“Son 3 hafta içinde Ankara’daki gelişmeleri izlemenin yanısıra Samsun’da, Kocaeli’de ve Kayseri’de CHP’den parti kadrolarıyla görüştüm, bir değişim havası var. Madalyonun bir yüzü böyleyken öteki yüzünde nasıl ve kimlerle bir değişim olduğu var. Bu noktada iş çatallaşıyor. Değişim arzusu var ama ‘değişim kiminle’ denildiğinde o değişim arzusu yüksek dozda devam etmiyor. Burada sevgili Özgür Özel’in de genel merkezin de alması gereken bir yol haritası bilgisi var. CHP’de 14-28 Mayıs’ın sendromu hala tam atlatılmış değil. Değişim, yenilenme arzusu var. Mevcut kişiler de kendilerini yenileyip yürüyebilirler. Siyasetin değişiminden siyaset yapma anlayışının değişimine kadar her alanda bu değişimin içinin doldurulması gerekiyor.”

“AKŞENER’İN MESAJI KURULTAY SÜRECİNİN BİR FİGÜRÜ OLACAK”

CHP’de değişim olursa İYİ Parti lideri Meral Akşener’in işbirliğine ikna olacağı iddialarına ilişkin konuşan Balbay, “CHP’de Kemal beyin değişmesi halinde bir işbirliğinin olabileceği yönünde bir anlayışı kamuoyuyla paylaştığını görmekteyiz. Bu mesajı algılayan Özgür Özel de bu yönde mesajlar vermeye başladı. ‘Biz İYİ Parti ve diğer partilerle daha iyi diyalog kurabiliriz’ gibi cümleler kullandı. Bunlar bence kurultay sürecinin bir figürü olacak” ifadelerini kullandı.

“CHP’DE KAMUOYUNA YÖNÜK BİR SÜREÇ GEREKİYOR”

Değişim anlayışına dikkat çeken Balbay, “CHP’de gerçek anlamda bir kurultay yarışı ve partide topluma güven veren bir süreç yaşanacaksa, bunun adına değişim ya da yenilenme denebilir, bunda sadece partinin tabanına güven vermek yetmez. Kamuoyuna dönük kamuoyunun kolay algılayabileceği bir süreç gerekiyor. Kamuoyu bakacak ve ‘CHP dersini almış’ diyebilmeli. Toplumdaki 100. yıl ateşini kim kaparsa geleceği o yakalayacak” dedi.İlgili Haberler

En Çok Okunan Haberler