Son Dakika... Akbelen'de direniş sürüyor: Biber gazlı ve TOMA'lı müdahale!

Son dakika gelişmesi... Muğla’nın Milas ilçesinde termik santral alanının genişletilmesi için Akbelen Ormanı’nda ağaçların kesildiği bölgede direniş devam ediyor. Yurttaşlara TOMA'larla ve biber gazıyla müdahale edilirken 20 yaşam savunucusu gözaltına alındı.

Yayınlanma: 29.07.2023 - 08:35
Abone Ol google-news

Muğla Milas’taki Akbelen Ormanı’nın kesimine bugün devam edildi.

Milas-Ören yolun üzerinde Limak Holding ve İÇTAŞ’ın ortak projesi olan YK Enerji’nin çalışanlarını taşıyan aracın önü yaşam savunucuları tarafından kesildi.

20 YURTTAŞ GÖZALTINA ALINDI

Oturma eylemi yapan yurttaşlara polis ağır müdahalede bulundu.

Aralarında Deniz Gümüşel, Şengül Yüksel, Songül Fular Erdem, Nilay Ormanlı Balpınar, Harun Cici, Deniz Mensa Ergenç, İlayda Kekeç Ilgaz, Pelin Nacin, Levent Büyük, Kemal Özberksoy, Alper Turaç, Esra Balbar, Kerem Gündoğdu,Orhun Sercinoğlu, Ahmet Atay, İsmail Hakkı Atal, Aslıhan Karaman, Leyla Bilgen'in bulunduğu yaklaşık 20 yaşam savunucusu gözaltına alındı.

Biber gazının yanı sıra iki toma yurttaşlara müdahale etti.

NÖBET ALANINA GİRİŞLER AÇILDI

Öte yandan nöbet alanına girişleri kapatan polis ekipleri alana girişleri kontrollü şekilde açmaya başladı. 

SON GÖRÜNTÜLER KORKUTUCU

Bölgeden gelen son görüntülerde ormanın büyük oranda yok edildiği görüldü.

4 DİRENİŞÇİYE DAHA GÖZALTI

Deştin Çevre Platformu’ndan ve aynı zamanda bölgedeki komiteden olan Haluk Özsoy’u gözaltına almak için polis ve jandarma müdahale etti. Gerekçe olarak hakkında arama kararı olduğu söylendi. Bunun üzerine bölgede yaşanan arbede sonucunda Özsoy ve beraberindeki Ulaş Tanyeli, Pelin Bolgül ve Yüksel Karakaya da gözaltına alındığı aktarıldı.

ZÜLFÜ LİVANELİ'DEN DESTEK

Öte yandan ünlü sanatçı Zülfü Livaneli, Akbelen Ormanı’nda direnişçilere destek vermek için ağaçların kesildiği bölgeye gitti. Livaneli, alana giderek türkü söyledi.

"BURADAKİ İNSANLAR BU MUAMELEYİ HAK ETMİYOR"

Cumhuriyet'e konuşan Livaneli, şu ifadeleri kullandı:

"Ülkemizin her yöresinde direnişler var ama Akbelen simgesel bir hale geldi. Burada bulunmamız hem aydınları, sanatçıları ve tüm halkımızı buraya davet etmek açısından hem de burada günlerdir direnen zulümlere maruz kalan halkımıza destek ve moral vermek amaçlıdır. Buradaki güzel insanlar hakikaten bu muameleyi hak etmiyor. Dünyadaki diğer medeni ülkelerin yurttaşlarından çok daha üst bir bilinçle doğayı korumaya çalışıyorlar. Devletin görevi doğayı korumakken doğayı tahrip ediyor ve halk devlete karşı doğayı savunuyor. Bu ne kadar müthiş bir şey. İftihar ediyor ve onur duyuyorum bu insanlarla."


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler