Son dakika... Erdoğan Meclis'te yemin etti: Resmen görevine başladı!

Son dakika... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün TBMM'de yemin ederek, resmen görevine başladı. Erdoğan yemin öncesi mazbatasını, TBMM Geçici Başkanı Devlet Bahçeli'den aldı. Öte yandan CHP ve Yeşil Sol Parti milletvekilleri, yeminini okuyan Erdoğan'ı protesto ederek ayağa kalkmadı.

Yayınlanma: 03.06.2023 - 15:09
Son dakika... Erdoğan Meclis'te yemin etti: Resmen görevine başladı!
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mazbatasını TBMM Geçici Başkanı Devlet Bahçeli'den almasının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) yemin etti. Erdoğan, yemin etmesinin ardından resmen göreve başladı.

ANITKABİR'İ ZİYARET EDECEK

Erdoğan, törenin ardından Anıtkabir'i ziyaret edecek. Erdoğan'ın Saray'da saat 17.00'da düzenlenecek göreve başlama törenine, 78 ülkeden üst düzey katılım olacağı belirtildi. Törene 21 devlet başkanı ile 13 ülkenin başbakanının katılacağı bildirildi.

Törene katılan yabancı misafirler için saat 19.00'da Çankaya Köşkü'nde akşam yemeği verecek olan Erdoğan'ın, daha sonra yeni kabine üyelerini açıklaması bekleniyor.

MUHALEFET PROTESTO ETTİ

CHP ve Yeşil Sol Parti milletvekilleri, yeminini okuyan Erdoğan'ı protesto ederek ayağa kalkmadı. Diğer yandan, Saadet, DEVA ve Gelecek Partili vekiller ise ayağa kalkarak AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı alkışladı.

Muhalefet parti milletvekilleri, dün yemin törenini izlemek için Meclis'e gelen Erdoğan'ı ayağa kalkmayarak yine protesto etmişti.

ANITKABİR'E GİTTİ

Erdoğan, TBMM Genel Kurulundaki yemin töreninin ardından Anıtkabir’e geldi. Erdoğan, Aslanlı Yol’dan geçerek mozoleye çıktı. Atatürk’ün mozolesine çelenk koyan Erdoğan, İstiklal Marşı’nı okudu. Daha sonra Misak-ı Millî Kulesi’ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, deftere yazdığı metni okudu. Erdoğan, özel deftere yazdığı metinde şu ifadelere yer verdi:

“Aziz Atatürk, Türkiye bir seçim sürecini daha tüm dünyaya örnek gösterilecek rekor bir katılımla demokrasi şöleni havasında suhuletle neticelendirdi. 14 Mayıs’ta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görev yapacak 28’inci dönem milletvekillerini belirleyen milletimiz 28 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda da şahsımıza yüzde 52,18 oy oranıyla yine büyük bir teveccüh gösterdi. Hamdolsun bir 5 yıl daha ülkemize ve necip milletimize hizmet edecek olmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin de güvenoyu aldığı bu seçimlerin milletimizin yeni bir dönemin kapılarını açtığına inanıyoruz. Önümüzdeki 5 yıl boyunca Türkiye Yüzyılı vizyonumuzu hayata geçirmek için canla başla çalışmayı sürdüreceğiz. Asrın felaketi, 6 Şubat depremlerinin yaralarını hızla sarıp söz verdiğimiz gibi depremzedelerimizi en kısa sürede yeni yuvalarına kavuşturacağız. 12. Cumhurbaşkanı olarak milletimizin ebedi ve ezeli kardeşliğine sahip çıkmaya, ülkemizi büyütmeye, devletimizi yüceltmeye devam edeceğiz. Rabbim yolumuzu, bahtımızı açık etsin. Ruhun şad olsun.”


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler