Son dakika... MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikası'nda patlama! MSB duyurdu: 5 işçi hayatını kaybetti

Son dakika haberi... Ankara’nın Elmadağ ilçesinde bulunan MKE Roket ve Patlayıcı Madde Fabrikası'nda sabah saatlerinde bir patlama meydana geldi. Patlamanın ardından yayılan alevlerin büyük ölçüde kontrol altına alındığı belirtilirken; Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre 5 işçi hayatını kaybetti. Ankara Valisi Vasip Şahin, patlamanın kimyasal tepkimeden kaynaklandığını belirtti. Öte yandan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’i telefonla arayarak bilgi aldı.

Yayınlanma: 10.06.2023 - 09:11
Son dakika... MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikası'nda patlama! MSB duyurdu: 5 işçi hayatını kaybetti
Abone Ol google-news

Elmadağ’ın Tatlıca Mahallesi'nde faaliyet gösteren MKE roket ve patlayıcı fabrikasında sabah saatlerinde fabrikanın üretimhane bölümünde bir patlama meydana geldi. 

SES YERLEŞİM YERLERİNDEN DE DUYULDU

Patlamanın sesi çevre yerleşim yerlerinde duyuldu. Patlamanın ardından fabrikanın üzerinde dumanlar yükseldi. 

Olay yerine çok sayıda polis, ambulans, AFAD ve itfaiye ekipleri sevk edildi. MKE itfaiyesi ile Ankara itfaiyesi fabrika içerisinde arama ve kurtarma çalışması yürüttü.

Fabrikada patlama olduğunu öğrenen çalışan yakınları da fabrikanın önüne akın etti.

MSB: 5 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Milli Savunma Bakanlığı, patlamada 5 işçinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Açıklamada "Ankara’nın Elmadağ ilçesindeki MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikasında bir patlama meydana gelmiştir. Patlama neticesinde 5 işçimiz şehit olmuştur. Olay ile ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmıştır" ifadelerine yer verildi.

VALİ ŞAHİN: PATLAMANIN NEDENİ KİMYASAL TEPKİME

Olay yerine gelen Ankara Valisi Vasip Şahin, patlamaya ilişkin son bilgileri paylaştı.

Şahin, "Sabah 08.45 sıralarında dinamit lokumu hazırlama bölümünde, kimyasal tepkimeden kaynaklandığı belirtilen bir patlama meydana gelmiş ve 5 işçimiz hayatını kaybetmiştir. Allah'tan rahmet diliyorum. Cumhuriyet Savcılarımız konuyu inceliyor. Gerek otopsi gerek teknik işlemler sürüyor... İçeridekilerin tamamına ulaşıldı. Yaralı yok" ifadelerini kullandı.

ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI'NDAN AÇIKLAMA

5 işçinin hayatını kaybettiği patlamaya ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan da bir açıklama geldi.

Söz konusu açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"10 Haziran 2023 günü saat 08.50 sıralarında Elmadağ ilçemizde faaliyet gösteren MKE Barutsan fabrikası içerisinde meydana gelen patlama ve 5 işçinin ölmesine ilişkin olayla ilgili olarak Elmadağ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından derhal iki Cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiş olup bizzat olay yerinde inceleme ve tespitlere başlamışlardır. Olayın adli boyutu tüm yönleriyle araştırılmakla, soruşturma titizlikle sürdürülmektedir."

BAKANLAR TUNÇ VE YERLİKAYA'DAN TAZİYE

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Ankara'nın Elmadağ ilçesindeki MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikasında meydana gelen patlamada şehit olan işçilerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum. Olayın aydınlatılması ile ilgili gerekli adli ve idari soruşturma başlatılmıştır" dedi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Ankara Elmadağ’da MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikası'nda meydana gelen patlamada maalesef 5 işçimiz şehit oldu. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, acılı ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Makamları ali olsun" ifadelerine yer verdi. 

BAKAN IŞIKHAN: UZMAN MÜFETTİŞLER GÖREVLENDİRİLDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Ankara'nın Elmadağ ilçesindeki Roket ve Patlayıcı Madde Fabrikasında meydana gelen patlamayla ilgili, "Konuyla ilgili olarak inceleme için koordinasyon ekibi oluşturulmuş olup Bakanlığımıza bağlı uzman müfettişler gerekli inceleme ve soruşturma kapsamında görevlendirilmiştir" dedi.

ERDOĞAN, YAŞAR GÜLER'DEN BİLGİ ALDI

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, patlamaya ilişkin Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’i telefonla arayarak bilgi aldı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’nın Elmadağ ilçesinde faaliyet gösteren MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikası’ndaki patlama ile ilgili Milli Savunma Bakanı Sayın Yaşar Güler’i telefonla arayarak bilgi almıştır. Görüşmede Cumhurbaşkanımız, patlamada şehit olan 5 işçi kardeşimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dilemiştir."

BAKAN GÜLER: KAMERA KAYITLARI MEVCUT

Milli Savunma Bakanlığı'nın Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre, sınır hattında inceleme ve denetlemelerde bulunmak üzere beraberindeki TSK Komuta Kademesi ile Hatay’a giden Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Elmadağ'daki MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikasında meydana gelen patlama nedeniyle Hatay programını yarıda keserek Ankara'ya döndü.

Hudut hattında, patlamayla ilgili açıklama yapan Bakan Güler, "Bu sabah 08.37'de MKE AŞ Elmadağ Roket ve Patlayıcı Fabrikasında bir patlama meydana geldi. Maalesef 5 işçi kardeşimizi kaybettik. Patlama meydana gelene kadar kamera kayıtları mevcut. Patlamayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca 2 Cumhuriyet Savcısı görevlendirildi. İşçi kardeşlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Olay teferruatlı biçimde incelenecek ve gelişmeler kamuoyuyla paylaşılacaktır. Tekrar başımız sağ olsun" dedi. 

"CAN KAYBI DIŞINDA YARALIMIZ BULUNMAMAKTADIR"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Ankara Elmadağ'da bir fabrikada meydana gelen patlamada beş vatandaşımız hayatını kaybetti. Her birine Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. İlk ambulansımız olay yerine patlamadan 9 dakika sonra ulaşmış; toplam 4 ambulans, 2 UMKE timi ile 18 sağlık personeli görevlendirmesi yapılmıştır. Beş can kaybı dışında yaralımız bulunmamaktadır. Allah benzer kazalardan korusun" dedi.

'BEN ÖLSEYDİM DE SEN ÖLMESEYDİN'

Fabrikada çalışan işçilerin yakınları, patlama haberi ile birlikte işyerinin önünde toplandı. Aileler, sabah saatlerinden itibaren fabrikada çalışan yakınlarından haber almaya çalıştı.

Saatler ilerledikçe yakınlarından haber alamayan ve umutları kesilen aileler gözyaşlarına boğuldu. Fenalık geçirenlere sağlık ekipleri ambulanslarda müdahale etti.

Fabrika önünde bir baba, "Ahmet oğlum ben ölseydim de sen ölmeseydin" diyerek gözyaşı döktü. Acılı babayı diğer yakınları teskin etmeye çalıştı.


İlgili Haberler