Türkiye'de 'ilk ölümlü trafik kazasının' meydana geldiği cadde havadan görüntülendi

Tarihçi Ömer Faruk Yavaşçay, Türkiye’nin ilk ölümlü trafik kazasının 26 Ocak 1912 yılında Halaskargazi Caddesi’nde gerçekleştiğini söyledi. Kazanın yaşandığı cadde havadan görüntülendi.

Yayınlanma: 03.07.2023 - 10:33
Türkiye'de 'ilk ölümlü trafik kazasının' meydana geldiği cadde havadan görüntülendi
Abone Ol google-news

Türkiye’de ilk ölümlü trafik kazası kayıtlara göre, 26 Ocak 1912 yılında İtalyan Konsolosluğu'nun şoförü Frederico Rasi’nin Şişli Camii yanında yer alan Halaskargazi Caddesi’nde İdris isimli Arnavuta çarpmasıyla gerçekleşti.

Kayıtlarda, ilk ölümlü trafik kazasını yapan şoför Rasi’nin, İdris’e çarpıp kaçtığı, ardından Pangaltı’da polise yakalandığı yer aldı.

"TÜRKİYE’DE KAYITLARA GEÇEN İLK ÖLÜMLÜ KAZA"

Tarihin tozlu raflarında yer alan ilk ölümlü kaza hakkında konuşan Tarihçi Ömer Faruk Yavaşçay, “Türkiye’de ilk kaza bugünkü Beşiktaş’ta meydana gelmişti. Orada herhangi bir ölüm olmamıştı. Sadece yaralanma yaşanmıştı. Türkiye’deki ilk ölümlü kaza şu an bulunduğumuz Şişli Camii yanında olan Halaskargazi Caddesi’nde meydana geldi" dedi.

Yavaşçay, "İtalyan sefaretinde çalışan Frederico Rasi, 1912 yılında Mecidiyeköy’den Beyoğlu’na gitmek isterken bu yolda yürüyen Arnavut vatandaşımız İdris’e çarpmıştı. Çaptıktan sonra olayın şokuyla kaçmıştı. Polisler tarafından Beyoğlu civarında yakalanmıştı. Çarptığı kişi İdris ismindeki vatandaş ise çevredeki bir hastaneye kaldırılmıştı. Maalesef yaşamını yitiriyor daha sonrasında kendisine çarpan kişi İtalyan sefaretinde çalıştığı için olay büyümüştü" diye konuştu.

"Ülkeler arası büyüyecek dereceye gelmişti ki bu nedenle İtalyan sefareti olayı çözmek için hem İdris’in ailesine yüklü miktarda para verilmesini hem de çarpan kişinin yani Frederico Rasi’nin gereken cezayı almasını sağlamıştı" diyen Yavaşçay, "Böylelikle Türkiye’de kayıtlara geçen ilk ölümlü kaza yaşanmış oldu" ifadelerini kullandı.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler